ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Przycinanie roślin akwariowych

Identyfikacja roślin. IN-VITRO, hodowla wodna czy rośliny w koszyczkach?
Pielęgnacja roślin wodnych i wskazówki dotyczące ich hodowli.

Przycinanie roślin akwariowych

Avatar użytkownika
przez ke47 2016-05-21, 08:51
Przycinanie roślin w akwariach roślinnych jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki odpowiedniemu podcięciu rośliny możemy odpowiednio ją formować. Zawsze również możemy obcinać liście, które są uszkodzone lub widoczne są na nich jakieś defekty. W zależności od rośliny schemat przycinania jest inny. W dalszej części artykułu opisane zostaną podstawowe informacje i metody przycinania roślin akwariowych.

Kluczową rzeczą do prawidłowego przycięcia roślin są ostre nożyczki. Warto wyposażyć się w nożyczki przeznaczone do celów akwarystycznych (lub chirurgiczne). W sklepach możemy spotkać m.in. nożyczki: proste, faliste i zagięte. Pierwsze z nich są najbardziej uniwersalne. Nadają się praktycznie do każdej metody przycinania, choć w niektórych przypadkach nie będzie to wygodne (przycinanie roślin trawnikowych).
Drugie polecane są głównie do przycinania roślin trawnikowych. Ich kształt pozwala na wygodne przycinanie niskich roślin nawet w trudno dostępnych miejscach.
Natomiast ostatnie są również uniwersalne. Najczęściej stosuje się je do przycinania roślin łodygowych, czy do ucinania rozłogów.

Rośliny trawnikowe
Rośliny trawnikowe (np. Hemianthus callitrichoides, Eleocharis parvula, Glossostigma elatinoides) przycinamy w momencie, gdy ich wysokość przekroczy ok. 2 cm. Przycinanie powoduje, że rośliny rosną gęsto i zwarcie (trawnik się zagęszcza).


Rośliny łodygowe
Rośliny łodygowe (np. Rotala, Bacopa, Cabomba) przycinamy w odcinkach pomiędzy węzłami (międzywęźla). Odciętą górną część łodygi możemy posadzić w podłożu- będzie rosła dalej. Przycinanie roślin łodygowych powoduje rozrost rośliny na boki (w miejscu przecięcia wyrastają nowe pędy), a zatem roślina zagęszcza się. Przycinając rośliny łodygowe robimy to tak, aby nadać im pożądany kształt.


Rośliny rozetowe (np. Cryptocoryne, Echinodorus)
Obcinamy stare liście i/lub liście posiadające jakieś defekty (dziurki, żółte przebarwienia i inne oznaki niedoborów). Miejsce cięcia powinno być możliwie jak najbliżej podłoża. Po odcięciu starych liści roślina zacznie szybciej wypuszczać młode liście. Pomocne mogą być tutaj nieopisane we wstępnie nożyczki skośne, które zostały użyte w poniższym filmiku.


Rośliny kłączowe (np. Anubias, Microsorum, Bolbitis)
Możemy wyróżnić dwie techniki przycinania. Pierwsza- obcinanie starych liści przy kłączu. Druga technika stosowana jest w celu rozmnożenia rośliny- obcinamy fragment kłącza (musi posiadać co najmniej kilka liści). Następnie przymocowujemy go do podłoża (kamienia, korzenia, lawy itd.).

Vallisneria oraz inne rośliny od długich i szerokich liściach
Schemat cięcia jest podobny do opisanego powyżej. Szczególnie rośliny rodzaju Vallisneria zaczynają gnić w miejscu odcięcia – nie wygląda to ładnie, dlatego liście trzeba ucinać jak najniżej.

Mchy
Mchy po prostu tniemy! Obrazek Warto od razu wyłapywać odcięte fragmenty. Można to robić ręką lub wężykiem o małej średnicy (ok. 0,4 - 1 cm) – zasysamy wodę i zbieramy fragmenty rośliny.Nie wiesz jak przyciąć jakąś roślinę? Pisz śmiało pod tym postem! Obrazek
Avatar użytkownika
Offline
Junior Admin
Posty
414
Dołączył(a)
2012-09-29, 18:12
Lokalizacja
lubelskie

Re: Przycinanie roślin akwariowych

Avatar użytkownika
przez ke47 2016-05-27, 18:03
I jeszcze jeden filmik - tym razem wykonany przez firmę ADA.
Avatar użytkownika
Offline
Junior Admin
Posty
414
Dołączył(a)
2012-09-29, 18:12
Lokalizacja
lubelskie

Re: Przycinanie roślin akwariowych

przez pandzia 2018-08-19, 09:22
Trzeba sie na tym znac i lubić.
Nowy użytkownik
Posty
2
Dołączył(a)
2018-08-19, 09:12

Sortuj według

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Skocz do