ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Filtracja wody w akwarium

Dobór filtra oraz mediów filtracyjnych. Filtry wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne.
Dobór odpowiedniego oświetlenia do akwarium. Świetlówki T8 i T5, żarniki HQI, oświetlenie LED
Grzałki do akwarium, kable grzewcze oraz wentylatory.

Filtracja wody w akwarium

Avatar użytkownika
przez Tomek 2015-03-23, 19:24
[center]FILTRACJA[/center]Filtracja w akwarium jest niezbędna. Odpowiada ona m.in. za krystalizację wody, stabilizacje parametrów, zdrowie ryb, kontrolowanie rozwoju glonów itd.

Filtracja dzieli się na trzy rodzaje:
- filtracja biologiczna - jest odpowiedzialna za rozkład materii organicznej zawartej w wodzie akwariowej
- filtracja mechaniczna - odpowiada za wychwytywanie zanieczyszczeń z wody
- filtracja chemiczna - odpowiada za oczyszczanie wody z chemii tj. lekarstw, metali ciężkich i toksyn

ZNACZENIE FILTRACJI BIOLOGICZNEJ W AKWARIACH ROŚLINNYCH
Odchody ryb oraz martwe liście roślin wytwarzają amoniak, który jest toksyczny dla zwierząt, a w wysokich stężeniach grozi śmiercią ryb i krewetek. Bakterie nitryfikacyjne, osiedlające się na mediach biologicznych, są odpowiedzialne za przekształcenie amoniaku w azotyny (NO2) a na samym końcu w nieszkodliwe dla ryb i wykorzystywane przez rośliny azotany (NO3). W filtrze biologicznym nie żyją tylko bakterie nitryfikacyjne, ale też pierwotniaki, które zabijają wszystkie szkodliwe bakterie, które zagrażają życiu zwierząt akwariowych. Filtracja biologiczna to podstawa w akwariach typowo roślinnym!

FILTRY AKWARYSTYCZNE
Za filtrację w akwarium odpowiadają różne filtry akwarystyczne. W zależności od pojemności akwarium oraz naszego budżetu należy dobrać odpowiedni filtr, aby woda w akwarium była dostatecznie filtrowana. Filtry akwarystyczne dzielą się na podżwirowe, wewnętrzne i zewnętrzne, które natomiast dzielą się na kubełkowe oraz kaskadowe. Poniżej charakterystyka poszczególnych typów filtrów akwariowych:
FILTRY PODŻWIROWE: - Ten typ filtra umieszcza się na spodzie akwarium, pod podłożem. Kolonie bakterii nitryfikacyjnych rozwijają się w podłożu.
PLUSY: brak stref beztlenowych w podłożu
MINUSY: nie można wzbogacać podłoża w torf, różne kulki z powodu szybkiego zapychania, podłoże też nie może być zbyt drobne, też zapycha filtr, korzenie roślin rozwijają się gorzej
Obrazek
FILTRY WEWNĘTRZNE - W przypadku ograniczonego budżetu albo niewielkiego akwarium filtry wewnętrzne okazują się najlepsze. Często są używane do dużych akwariów jako dodatkowy filtr mechaniczny. Najczęściej posiadają samą gąbkę, ale są także takie zbudowane z modułów, które możemy uzupełnić różnymi wkładami filtracyjnymi.
PLUSY: cena, niski pobór prądu, wydajna filtracja mechaniczna
MINUSY: wymaga częstego czyszczenia, zajmuje miejsce w akwarium, często nie zapewnia wystarczającej filtracji biologicznej
Obrazek
FILTRY ZEWNĘTRZNE:
KASKADOWE - Są to filtry, które zawieszamy na szybę akwarium. Posiada rurkę zasysającą, która zaciąga wodę do filtra a następnie wypływa z powrotem do akwarium. Posiada miejsce na wkłady mechaniczne i biologiczne.
PLUSY: cena, niski pobór prądu, zajmuje mniej miejsca w porównaniu do filtrów wewnętrznych, posiada więcej miejsca na wkłady niż filtry wewnętrzne
MINUSY: nie jest przystosowany do standardowych pokryw akwariowych, strumień wypływającej wody może hałasować
Obrazek
KUBEŁKOWE - Uważane za najlepsze filtry akwarystyczne. Posiadają bardzo dużo miejsca na wkłady filtracyjne. Filtr znajduje się poza akwarium, więc jest łatwo dostępny. Przepływ wody jest umożliwiony dzięki wlotowi i wylotowi. Jest najdroższy w porównaniu do innych filtrów. Nowoczesne technologie charakteryzują się wygodą użytkowania filtrów kubełkowych.
PLUSY: wysoka wydajność, duża ilość miejsca na wkłady filtracyjne, nie zajmuje miejsca w środku akwarium, możliwość zastosowania przeróżnych wkładów filtracyjnych, nie wymaga częstego czyszczenia
MINUSY: wyższa cena, wyższy pobór prądu
Obrazek

WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE FILTRACJI:
- filtr musi chodzić 24/7, wyłączając go na noc zabijamy bakterie nitryfikacyjne
- nie należy czyścić wkładów filtracyjnych w wodzie kranowej, ale w tej odlanej z akwarium
- filtr czyścimy tylko gdy zapcha się mocno, jeśli nie ma potrzeby to nie czyścimy
- zaleca się nie podmieniać wody i czyścić filtra jednocześnie, aby nie zabić zbyt dużo bakterii nitryfikacyjnych
Avatar użytkownika
Offline
Doświadczony użytkownik
Posty
352
Dołączył(a)
2015-01-11, 19:19
Lokalizacja
Gorlice, małopolskie

przez Madk 2015-06-11, 06:07
Strefy beztlenowe w akwariach sa tez potrzebne szczególnie w LT zachodzi denitryfikacja w nich. Minusem podżwirowego jest ze co jakis rok trzeba go czyscic a żeby to zrobic trzeba popsuc aranzacje ;) korzenie niektórych roslin rozwijaja sie gorzej ;) z mojego doświadczenia tych ktore nie wystepuja tam gdzie jest duzy prad ;)

Brakuje dopiska ze dotyczy akwrii ponizej 200 L powyzej kubeleczek albo inny filtr ma tak znikoma ilosc bakteri w porownaniu do podlorza ze mozna rownie dobrze wsadzic cos co rusza woda ;) no chyba ze chce sie miec krysztal no to wklady odpowiednie wata gabka sa potrzebne ;)
Nowy użytkownik
Posty
9
Dołączył(a)
2014-01-11, 22:37

Re: Filtracja wody w akwarium

przez Piotr15 2018-12-08, 21:47
Po co strefa beztlenowa? Nie powoduje to rozkładu?
Nowy użytkownik
Posty
4
Dołączył(a)
2018-12-07, 12:08

Sortuj według

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Skocz do