ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Temperatura wody w akwarium

Dobór filtra oraz mediów filtracyjnych. Filtry wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne.
Dobór odpowiedniego oświetlenia do akwarium. Świetlówki T8 i T5, żarniki HQI, oświetlenie LED
Grzałki do akwarium, kable grzewcze oraz wentylatory.

Temperatura wody w akwarium

Avatar użytkownika
przez Natural-Aqua 2015-02-08, 15:10
[center]Temperatura wody w akwarium[/center]

[center]Obrazek[/center]

W naszych domach panuje różna temperatura. U niektórych jest zimno, inni mają za gorąco. Najczęściej jednak aby utrzymać odpowiednią jakość wody niezbędna jest ingerencja człowieka, czy to przez chłodzenie, czy przez ogrzewanie.
Większość hodowanych zwierząt i roślin pochodzi z rejonów tropikalnych, gdzie temperatura waha się w granicach 24°C - 32°C. Zdarzają się też gatunki zimnowodne, co również może przysporzyć nieco kłopotów. W zależności od posiadanych przez nas gatunków należy im zapewnić odpowiednią temperaturę.

Najpierw przyjrzymy się częstszemu problemowi, czyli ogrzewanie.

Rodzaje grzałek
Główny podział - grzałki z termostatem i bez. Te pierwsze posiadają coś na wzór wbudowanego termometru - nastawia się je na określoną temperaturę. Włączają się automatycznie gdy woda jest zbyt chłodna.
Grzałki bez termostatu grzeją bez przerwy, tak więc konieczna jest dodatkowa kontrola temperatury lub podłączenie zewnętrznego termostatu. Wydawać by się mogło, że grzałki z termostatem są znacznie lepszym rozwiązaniem i te drugie można by wycofać całkowicie z produkcji bo po co komu gorszy rodzaj grzałek skoro mamy lepsze? Problemem grzałek z termostatem są niestety awarie, szczególnie w tańszych egzemplarzach - jeśli termostat ulegnie uszkodzeniu woda może się wychłodzić do temperatury panującej w pokoju lub też pójść w drugą stronę - zagrzać do temperatury maksymalnej a tym samym zaszkodzić organizmom w akwarium.

Drugi podział to konkretne typy grzałek, dzieli się je ze względu na budowę i działanie.

Grzałki szklane - najczęściej spotykane, uznawane za najlepsze. Należą do najtańszych, jednak trzeba uważać aby ich nie potłuc, to właściwie jedyna ich wada.

Obrazek

Grzałki zewnętrzne, przepływowe - montowane na zewnątrz akwarium, na wężach od filtra kubełkowego lub do specjalnie przystosowanych pomp. Zaawansowane technicznie, posiadają zabezpieczenia przed pracą bez wody. Zapewniają najefektywniejsze ogrzewanie, a co za tym idzie tańsze. Różnica jest zauważalna w przypadku dużych zbiorników, gdy zamiast 3-4 grzałek wystarczy nam jedna. Przerażać może cena zakupu, która jest zazwyczaj kilkukrotnie większa od grzałek szklanych o tej samej mocy.

Obrazek

Grzałki elektroniczne, nietłukące - zaawansowane technicznie grzałki posiadające możliwość programowania, zbudowane ze specjalnego tworzywa - nietłukące i nieparzące.
Można nazwać je "nowszą wersją grzałek szklanych" - bezpieczniejszą ale niekoniecznie lepszą - awarii ulegają bowiem właśnie systemy elektroniczne, które mają być największą zaletą tych grzałek. Mimo, że mają większe możliwości niż grzałki tradycyjne, większa jest też szansa na awarię i uszkodzenie ekosystemu w akwarium, zważając na koszt zakupu lepszym rozwiązaniem wydaje się być grzałka szklana, chyba że posiadamy zewnętrzny termostat.

Obrazek

Ogrzewanie podżwirowe - kable rozciągnięte przez całą długość i szerokość zbiornika. Jest to rzadko spotykany system ogrzewania z racji kosztów i skuteczności (efektywniejsze są wcześniej wymienione grzałki). Do zalet można zaliczyć lepszy przepływ wody w akwarium z kablami oraz zabezpieczenie przed powstawaniem tzw. stref beztlenowych.

Obrazek

Dobór mocy grzałki
W zależności od tego jaką temperaturę mamy w pomieszczeniu, w którym znajduje się akwarium. Zazwyczaj wystarcza 0,5W/L lub 1W/L. W skrajnych przypadkach potrzeba większą moc. Najprościej byłoby kupić grzałkę o większej mocy - szybciej ogrzeje wodę i mamy pewność, że spełni swoje zadanie, jednak występuje tutaj zależność: im więcej mocy, tym większa cena sprzętu.
W dużych zbiornikach, powyżej 200L warto zastosować więcej niż jedną grzałkę. Da nam to lepsze efekty a co za tym idzie mniejsze zużycie prądu. Więc zamiast grzałki 200W lepiej zastosować dwie po 100W. Grzałki powinny być zamontowane w dwóch skrajnych końcach akwarium, nie obok siebie, wtedy da to oczekiwany efekt.

Grzałkę należy zamontować w miejscu gdzie występuje prąd wody, na przykład przy wlocie lub wylocie wody z filtra.

Znani producenci grzałek
Aquael (EasyHeater, Neoheater, Comfort Zone, Comfort Zone Gold)
Tetra (seria HT)
Hydor (ETH, Mini)
Eheim (Jager)
JBL (Protemp)
Sera (seria RH)

Sam przetestowałem grzałki Aquael, Tetra i Hydor - każdą z tych firm mogę polecić z czystym sumieniem.

Czynności konserwacyjne

Kontrola: W akwarium niezbędny jest termometr, nawet jeśli posiadamy grzałkę z termostatem. Może ona ulec awarii, w konsekwencji woda będzie zbyt ciepła lub zbyt zimna, codzienna kontrola temperatury jest niezbędna przy każdego rodzaju systemie ogrzewania.

Czyszczenie: Grzałkę czyści się tylko mechanicznie, tak więc po 10-15 minutach od odłączenia od prądu, gdy jest już zimna, można wyjąć ją z akwarium i przetrzeć gąbką lub szmatką.

Wymiana: Wyposażone w termostat należy wymieniać co kilka lat z uwagi na to, że może on ulec awarii, a zdecydowanie lepiej zapobiegać niż później mieć problemy ze zbiornikiem. Grzałki bez termostatu wymienia się gdy przestają spełniać swoją rolę czyli po prostu nie działają.

Obliczanie zużycia energii
Moc grzałki*czas działania*liczba dni przez które jest włączona (w przypadku liczenia na miesiąc można przyjąć liczbę 30)
Wynik otrzymujemy w W (waty), zamieniamy na kWh (kilowatogodziny), czyli dzielimy przez 1000. Następnie mnożymy przez cenę za kWh jaką ustala nam nasz dostawca.

Przykład: grzałka ma moc 100W, działa 3 godziny dziennie. Cena za kWh to 0,80zł.
Tak więc działanie będzie:
100*3*30=9000
9000:1000=9
9*0,80=7,2
Koszt prądu zużywanego przez tą grzałkę wyniesie 7,20zł miesięcznie


Idąc w drugą stronę, niejednokrotnie potrzebujemy chłodzić wodę. Powodem może być temperatura na zewnątrz lub posiadanie gatunków zimnowodnych. Tak więc kilka sposobów na chłodzenie.

Zamrożona butelka - Do butelki wlewamy wodę i zamrażamy. Ważną rzeczą jest, żeby była wykonana z plastiku, szklana możę pęknąć podczas zamrażania.
Po pewnym czasie otrzymujemy kawałek lodu w plastiku - taki element umieszczamy w akwarium w miejscu gdzie występuje prąd wody.

Kostki lodu - Należy wrzucić kostki lodu do akwarium, skuteczne tylko w małych zbiornikach.

Kostki lodu w woreczku foliowym - działanie jak w przypadku zamrożonej butelki

Wentylator (cooler) - Można zrobić samemu lub też zakupić gotowy na przykład Aquael Nano-Cool, skuteczne w małych zbiornikach, w większych analogicznie większe wentylatory pobierają duże ilości prądu.Odpowiednia temperatura dla zwierząt i roślin

W każdym biotopie występują pewne różnice w parametrach wody, w tym też w temperaturze, w związku z tym nie ma jednej, odpowiedniej temperatury dla wszystkich gatunków. Przed zakupem obsady ryb i roślin należy je tak dobrać, aby miały podobne wymagania co do wody.

Przeliczanie °C (Celsjusz) na °F (Fahrenheit) i K (Kelwin)

1°C = 33,8°F
1°C = 274K
Avatar użytkownika
Offline
Ekspert
Posty
114
Dołączył(a)
2012-12-10, 17:02
Lokalizacja
Lublin

Avatar użytkownika
przez salava8 2015-02-24, 20:02
@Natural-Aqua, Twoje poradniki są naprawdę na wysokim poziomie ;-)

oby tak dalej :-D
Avatar użytkownika
Offline
Nowy użytkownik
Posty
80
Dołączył(a)
2014-12-31, 15:30
Lokalizacja
Kraków/Wrocław

Avatar użytkownika
przez Natural-Aqua 2015-03-28, 11:23
Dzięki, robię co mogę ;-)
Avatar użytkownika
Offline
Ekspert
Posty
114
Dołączył(a)
2012-12-10, 17:02
Lokalizacja
Lublin

Re: Temperatura wody w akwarium

przez pitik 2019-06-04, 11:27
Bardzo dziękuję za ten post.Jest bardzo przydatny dla osób które rozpoczynają przygodę z akwarium.Każda wskazówka JEST CENNA!
Nowy użytkownik
Posty
1
Dołączył(a)
2019-06-04, 11:24

Sortuj według

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości

Skocz do