ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Podmiany wody co tydzień

Tematy dla których nie został stworzony oddzielny dział na forum.

Podmiany wody co tydzień

przez S'Sayan 2013-05-05, 16:26
Co myślicie o nierobieniu podmian co tydzień?

Wykonałem mały test, który polegał na niewykonaniu cotygodniowej podmiany wody w akwarium 54l. Skutek był taki, że rośliny jak rosły tak rosną, parametry stabilne, brak jakichkolwiek zgonów oraz glonów czyli wszystko normalnie. Nie wykonałem jak na razie jednej podmiany i jutro jest dzień, w którym ją wykonuję i nie wiem czy robić czy ciągnąć test dalej?

Jakie są wasze zdania?
Junior Admin

przez Anubisarium 2013-05-05, 18:01
Ile masz tam rybek ? i czy mierzysz wszystkie parametry jako iż jest to test ?

Poza tym zastanawiam się nad jednym, skoro wcześniej robiłeś podmiany jak należy, to myślę, że spokojnie akwarium mógłbyś zostawić same sobie na 3 tygodniowy wyjazd wakacyjny i nic nie powinno się stać (poza parującą wodą, dlatego lepiej zasłonić okna w domu i akwarium przykryć szybą, by mniej wody odparowywało).
Natomiast inaczej sytuacja by się miała na rzeczy, jeśli nie prowadził byś od początku akwarium dobrze, czyli np gdybyś robił od początku podmiany raz w miesiącu, sądzę że wtedy co najmniej miałbyś problem z glonami.

Eksperyment fajny, pozdrawiam ;).
Użytkownik

przez S'Sayan 2013-05-05, 19:02
Parametrów poza tymi od nawożenia tj. NO3, PO4, Fe i opcjonalnie pH nie mierzę.

A co myślicie o podmianie wody w sposób ciągły tzn. kroplownikami ustawić tak, że tygodniowo wymieniane będzie 30% wody lecz nie jednorazowo lecz w sposób ciągły.
Junior Admin

przez Anubisarium 2013-05-05, 19:52
No, kroplami, to by było nieźle, a co do pomiarów, to powinieneś mierzyć stężenia produktów przemiany materii zwierząt, bo ilości pierwiastków śladowych niezbędnych roślinom możesz wyliczyć wcześniej i i tak podajesz pewnie niezależnie od ilości podmian.

Może powinieneś sobie ustalić, co jest celem tego testu ? wtedy było by łatwiej resztę sprecyzować :).
Użytkownik

przez S'Sayan 2013-05-05, 20:07
Ogólnie test był wykonywany wraz z wnikliwymi obserwacjami aby ustalić zachowanie zwierząt podczas nie wykonywania podmian. Nic niepokojącego nie dało się zauważyć.
Junior Admin

Informacja

Ten wątek ma 6 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według