ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Restart akwarium

Substraty dla roślin, żwiry, bazy pod podłoże, dodatki nawozowe do podłoża. Pomoc w doborze idealnego podłoża do akwarium.

Restart akwarium

przez Adam432 2017-02-19, 17:17
Dzień dobry,
chcę zrobić restart akwarium, rok temu założyłem zbiornik 70litrów, mam belkę oświetleniową 2x36W i filtr kubełkowy hw-302 jako podłoże użyłem aqua substarate II plus. Chciałem uzyskać akwarium mocno roślinne. Przez cały czas miałem problem z roślinami i glonami. Rośliny rosły bardzo powoli albo obumierały i tworzył mi się dziwny brązowy nalot. Wodę podmieniałem ok 30% co tydzien lub dwa tygodnie 50%. Do tego używałem różnych preparatów tetry(nawóz raz na miesiąc, preparat uzdatniający wodę kranową do podmian, i co2 w płynie). W filtrze miałem 3 rodzaje filtracji, watę, filtr ceramiczny, zoolit. Chciałbym prosić o poradę w doborze odpowiedniego podłoża, filtracji, oraz doboru roślin, preferuję raczej rośliny łatwe w uprawie . Z góry dziękuję za pomoc.
Nowy użytkownik

Re: Restart akwarium

przez ke47 2017-02-20, 15:32
Przyczyn glonów mogło być sporo, ale najbardziej prawdopodobne:
  • brak CO2 i odpowiedniego nawożenia + przy Twojej mocy oświetlenia, glony bardzo często się pojawiają,
  • podłoże- kilka lat temu sporo osób narzekało na ASII+ (twardość granulek, destabilizacja parametrów wody itd.).
Przede wszystkim jeśli myślisz poważnie o prowadzeniu akwarium roślinnego musisz zaopatrzyć się w zestaw CO2 i nawozy. Używanie nawozów "raz na miesiąc" jest czymś nie do pomyślenia, tym bardziej w akwarium roślinnym.

Dla ścisłości- to co masz w filtrze to nie zoolit, tylko zeolit. Zrezygnowałbym z używania go w akwarium roślinnym, ponieważ mija się to z celem jego stosowania (w akwariach towarzyskich, ogólnych stosowany jest do pochłaniania amoniaku).
Podłoże również warto wymienić na coś bardziej polecanego, np. ADA Amazonia.

Dobór roślin zależy raczej tylko od Ciebie. Oczywiście możemy pomóc, ale musisz określić w jakim stylu chcesz zaaranżować akwarium itd.
Junior Admin

Sortuj według