ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Żwir co pod niego? - proszę o poradę

Substraty dla roślin, żwiry, bazy pod podłoże, dodatki nawozowe do podłoża. Pomoc w doborze idealnego podłoża do akwarium.

Żwir co pod niego? - proszę o poradę

przez Nazer 2015-06-24, 06:18
Witam... Prowadzę, a raczej prowadziłem akwarium holenderskie na samym żwirze, ale po silnym ataku sinic 70% roślin padło, sinice wybiłem erytromycyną, no ale akwarium praktycznie gołe jak pupa niemowlaka... Chcę zainwestować trochę kasy i odbudować to co straciłem. Zastanawiam się czy robić restart i dać pod żwir tutaj zastanawiam się nad Tropica Plant grow substrate, czy nie robić restartu ( bo akwarium dojrzałe ) i tylko czymś nadziać ten żwir, a zaoszczędzoną kasę na substracie wydać na dodatkowe rośliny ew. korzenie... i nawozy... I tutaj drugie pytanie, czy stosował ktoś z was nawozy tropica ??przekonuje mnie do nich to że są all in one i daje się je w dawce tygodniowej, bo już nie chce mi się bawić w sole, ciągłe pomiary itp... Jestem akwarystą,który jak sobie zrobi aranżację i mi się podoba to nie zmieniam nic przez kilka lat, nie lubie ciągle grzebać zmieniać widziwiać..... Dlatego się zastanawiam, czy jak już robię na parę lat, to czy nie zrobić restartu, dać substrat pod żwir i spokój??, czy znów nie tracić cennej dojrzałej wody i naszpikować podłoże, tylko czy pałeczki, kapsułki itp... będą równie dobrze działać jak substrat na całej powierzchni dna???
Co byście doradzili ?
Restart i tropica substrat + nawozy z tropica
czy nie restart i ew. czym nadziać podłoże i jakie nawozy do lustra??
za wszelkie wskazówki będę wdzięczny...
Pozdrawiam N.
Nowy użytkownik

przez Tomek 2015-06-24, 12:06
Musisz sam zadecydować, czy chcesz robić restart, czy nie. Jeśli byłoby to nieco problematyczne to nie rób restartu, tylko nafaszeruj podłoże bardzo dużą ilością kulek gliniano torfowych (np. planta-ball z PG) no i zrób dość dużą podmianę, tak z 70%. Z nawozów szczerze mogę polecić firmę Aqua Rebell.
Doświadczony użytkownik

przez ke47 2015-06-24, 12:14
Jeżeli nie masz chęci robić restartu to jak najbardziej można to obejść. :) Myślę, że odpowiednie nawożenie jałowego podłoża (czy to kulkami, czy kapsułkami, czy pałeczkami) może w pełni zastąpić użycie substratu
.
Do żwiru polecam nawóz w formie kulek gliniano-torfowych- ja umieściłbym je w odstępach 10- 15 cm- suplementacja co 3-4 miesiące.
Podane przeze mnie wartości są trochę mniejsze niż te które można spotkać w opisach aukcji, czy w opisach sklepowych. Spowodowane jest to tym, że oprócz kulek proponuję Ci nawożenie kapsułkami do podłoża. Tutaj możesz wybrać: kapsułki Ferki, Aqua art'u i firmy Tropica.
Od siebie polecę Aqua art- może nawozy, podłoże mają słabej jakości, ale Planta Gainer Caps jest dosyć dobrym produktem.

Co do nawożenia do słupa wody to musisz podać więcej szczegółów, parametry akwarium, roślinność itd.
Junior Admin

przez Tomek 2015-06-24, 12:44
A ja nie polecam Planta Gainer Caps :) Zaaplikowałem pod marniejące rośliny w jałowym już substracie i nie zauważyłem żadnych efektów, gdyby nie dodatkowe nawożenie słupa wody to rośliny by mi całkowicie padły. Lepiej kupić kulki GT, bo przynajmniej tańsze.
Doświadczony użytkownik

przez Nazer 2015-06-24, 13:59
Co do parametrów i danych o moim akwa...
Zbiornik 173L - 110x35x45 ( dł, szer,wys)
Oświetlenie 150W HQI
Filtr HW-302
Co2- butla wys. ciśnieniowa
parametry wody:
ph ok 6 do 6.5
kh-3
gh-6
reszty parametrów nie znam bo testy się skończyły
Co do roślin to przede wszystkim łodygowce, te co mam i co bym chciał to tak:
hygrophilia paskowana
rotala rotundofilia
ludwigia ovalifolia
pogestemon erectus
lotos tygrysi czerwony
prospinaca palustris cuba
Micranantheum umbrosorium
H. salzmanii
Hydrocotyle sp. japan
Micranantheum sp. monce carlo
H. aquatica
( sorka za błędy w nazwach ale pisałem z głowy)
i pewnie kilka innych by się znalazło...czego w chwili obecnej nie pamiętam...
Wiecie jeśli lepszy restart to mogę go zrobić ( choć tutaj narzeczona będzie się burzyć, że znów syf w domu, choć ostatni restart robiłem 2 lata temu), trochę szkoda mi tych litrów tej wody, a nie mam gdzie tego zlać by przechować.
Chyba raczej pójdę drogą naszpikowania podłoża i ew. większą podmianą wody po zabiegu....
Pozdrawiam N.
Nowy użytkownik

Informacja

Ten wątek ma 10 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według