ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

ZIEMIA OGRODOWA - JEDEN SMRÓD!!

Substraty dla roślin, żwiry, bazy pod podłoże, dodatki nawozowe do podłoża. Pomoc w doborze idealnego podłoża do akwarium.

ZIEMIA OGRODOWA - JEDEN SMRÓD!!

przez Krzysiek 2015-02-08, 13:47
Dzisiaj restartowałem zbiornik na ziemi ogrodowej, jakiś rok temu postawiłem go na próbę, bo nasłuchałem się tyle na jej temat, że samo rośnie, że nie trzeba nawozić, same plusy.

Moje zdanie na ten temat:
- nic samo nie rośnie
- woda żółta
- i najgorsze... jak to tylko ruszyłem to mało nie puściłem pawia, jeden smród, zgniłego jajka!

Rozumiem, że nie każdego stać od razu na np Amazonie, ale zdecydowanie w takiej sytuacji wolałbym bym wsypać tam sam żwir i nawozić nawozami w płynie niż ładować ten gnój.

A Wy jakie macie doświadczenie z ziemią ogrodową?
Załączniki
Ziema ogrodowa w akwarium - JEDEN SMRÓD!!.jpg
Ziema ogrodowa w akwarium - JEDEN SMRÓD!!.jpg
580.89 KiB • Przeglądane 2312 razy
Administrator

przez Natural-Aqua 2015-02-08, 14:21
Ja powiem, że ziemia na pewno przy lekkim podłożu lub przy dużej granulacji nie ma racji bytu - od razu glony. Jeśli chodzi o dłuższy czas istnienia akwarium to rzeczywiście gazy się tworzą i przyjemnie nie jest.
Ekspert

przez Kuba92 2015-02-08, 16:25
Kiedyś tez się w to bawiłem,kupiłem ziemie do kwiatów w ogrodniczym,po zalaniu akwarium no3 i po4 leciało do góry jak szalone i słabo ogólnie rosły rośliny inna sytuacja była na ziemi ale zebrana na polanie z kopców krecich,tu parametry były już spokojne i problemów jak tako nie było. Uważam ze najlepszym,naturalny podręczny medium jest glina kopana prosto z ogródka,Rośliny rosły bezproblemowo,zwłaszcza crptocoryny i echinodorusy,białe zdrowe mocne korzenie. Przy ziemi ważna jest grubość warstwy wierzchniej.
Ja stosowałem 3-4cm ziemi i ok 5-10cm żwirku 1-2mm. Tak samo jeśli chodzi o ziemie jak dałem za grubo podkładu to faktycznie robiła się gnojówka.
Użytkownik

przez husky_turek 2015-02-08, 18:14
Ja swoje poprzednie akwarium też miałem na ziemi do kwiatów. W trakcie użytkowania sprawdzała się nieźle jednak parametrów wody nie mierzyłem. Glonów nie było ani takich innych wpadek, rośliny rosły bardzo dobrze (najlepiej kryptokoryna - ta miała korzenie pod połową zbiornika). Dopiero likwidacja dała nieprzyjemne efekty zapachowe.
Nowy użytkownik

Re: ZIEMIA OGRODOWA - JEDEN SMRÓD!!

przez mateusz89 2015-02-08, 18:17
Krzysiek napisał(a):- i najgorsze... jak to tylko ruszyłem to mało nie puściłem pawia, jeden smród, zgniłego jajka!

Moje doświadczenie bardzo podobne :)) Postanowiłem, że nigdy już nie spróbuje na ziemi.
Postawiłem baniak na ziemi z racji finansowych i byłem wtedy w miare zadowolony z efektu. Teraz przypominam sobie jak moja ludwigia i alternathera wyglądała i porównuje do tego co mam to brak porównania.

Rośliny rosły ale ani nie wybarwione ani to tak ładne.

Już jakiś czas temu postanowiłem, że nigdy nie będę oszczędzał na akwarystyce. Zawsze wracało to do mnie z 10krotnym wydatkiem.

Na pewno każdy z was próbował różnych alternatyw dla markowych środków typu: ocet zamiast carbo czy pałeczki zamiast kapsułek. No albo ziemia ogrodowa zamiast substratu :)
Nowy użytkownik

Informacja

Ten wątek ma 6 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według