ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Żwir+biogrunt czy aktywny SOIL ?

Substraty dla roślin, żwiry, bazy pod podłoże, dodatki nawozowe do podłoża. Pomoc w doborze idealnego podłoża do akwarium.

Żwir+biogrunt czy aktywny SOIL ?

przez Krzysiek 2014-04-05, 11:30
W związku z moją przeprowadzką i całkowitym przeniesieniem hodowli (znowu, aż mnie telepie) w inne miejsce, pora na wymuszony restart zbiorników. Tym razem moim celem będzie udowodnienie (a w zasadzie przypomnienie bo to żadna nowość) wszystim akwarystom, że tradycyjne podłoże, które nie zmienia parametrów wody czyli nie zbija drastycznie pH, nie zmniejsza o kilkaset procent twradości wody, które jest wolnde od nawozów etc, jest zdecydowanie lepsze. Łatwiejsze w opanowaniu, ryzyko inwazji glonów zdecydowanie mniejsze niż przy soilu, roślina wygląda zdecydownie zdrowiej i jest ładniej wybarwiona.

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Jeśli macie jakieś pytanie walcie śmiało, ja systematycznie postaram się podrzucać do tego tematu fotki przedstawiające efekty moich prac :)

Na wstępie pytanie, czy wiece dlaczego korzystając z tradycyjnego podłoża (żwir + biogrunt) wymieniać butlę z co2 będziemy co najmniej i kilka razy rzadziej ? :)

Spodziewam się teraz od miłośników aktywnych podłóż typu soil zmasowanego ataku :)

A to tak tylko na początek, nie jest to żadna aranżacja, po prostu jeden z moich hodowlanych zbiorników na biogruncie i zwykłym rzecznym żwirze, nie ma tam też jakiś gurnolotnych roślin ale mimo wszsytko nie nadążam ich wycinać.
Załączniki
Żwir+biogrunt1.jpg
Żwir+biogrunt1.jpg
98.05 KiB • Przeglądane 4317 razy
Administrator

przez S'Sayan 2014-04-05, 13:33
Mogę się w części podpisać pod słowami Krzyśka.
Z mojego doświadczenia jest tak, że tanie podłoża aktywne są gorsze niż jałowy żwir.
Nie chcę kompletnie ich krytykować ale w moich akwariach mam ADA Amazonia NEW, miałem Pro Soil oraz żwir z piaskiem.

Amazonia jak dużo osób wie nie należy do najtańszych lecz uważam, że jest warta swojej ceny. Jedyny problem z tym podłożem to konieczność wykonania 2 podmian dzień po dniu po zalaniu oraz co dwa dni przez kolejny tydzień. W moim akwarium uwolniła wielką ilość nawozów do wody i wyskoczyły glonki. W kolejnym akwarium byłem mądrzejszy o tą wiedzę i obyło się bez żadnych glonów.
Po stabilizacji zbiornika jedyne co robię to leję nawozy i podmienia wodę. Staram się co tydzień lecz nie zawsze mi to wyjdzie dlatego nieraz podmianka jest co 2 tygodnie bez jakichkolwiek glonów. Wyjazdy nie są problemem ponieważ brak wlewania nawozów przez tydzień nie pogorszył kondycji roślin aby można ją było zauważyć.

Inna sprawa jest z tańszymi podłożami. Są równie dobre lecz musiałem na nie więcej uważać. Pro Soil bardzo mocno chłonął PO4 przez co w wodzie nie było go prawie w ogóle. Jak już się tak nasycił tym PO4 była bomba fosforanów i sinice dlatego z tym podłożem radzę uważać na PO4 i lać wyliczone dawki. Poza tym jest również okej jak Amazonia.

Żwir okazał się również ciekawym rozwiązaniem jak Amazonia ponieważ nawozy były uzupełniane na bieżąco, testy były wiarygodne (przy Amazoni nie zawsze) oraz rośliny rosły bardzo ładnie. Sprawa pogarszała się podczas wyjazdów. Po tygodniowej nieobecności rośliny wydawały się takie jakby blade, bardziej żółte niż zielone, a czerwone rośliny robiły się pomarańczowe. Wszystko wracało do normy wraz z podaniem nawozów.

Akwaria miały ok. 0,6 w/l oświetlenia oraz CO2 z nawozami. Akwarium z Amazonią to 1w/l + CO2 i inne nawozy.
Junior Admin

przez Krzysiek 2014-04-05, 14:36
Osobiście uważam, że łatwiej nieobecność znoszą rośliny właśnie na żwirze, ogólnie podaje dawki dziennie, przed wyjazdem podaje od razu dawkę na te kilka dni odpowiednio większą.
Administrator

przez Anubisarium 2014-04-06, 17:05
Osobiście mogę powiedzieć, że pilnując wody, można dochować się pięknych roślin zarówno na żwirze i kranie, jak i na soilach.

Natomiast jeśli mogę sadzić roślinki łatwo, prosto i wygodnie w soilu, jeśli podoba mi się kształt i kolor grudek, jeśli nie muszę walczyć z kamieniem na szybie, jeśli przy tym akwarium jest lżejsze a szyby są nie porysowane, a rybki i inne stwory się od grudek nie uszkadzają, to co w takim razie przemawia za tym, bym miał używać tanich podłoży ?...... cena? 8-)

prosty przykład ;> akwarium 200l podstawa 100x40 założę, że chcę zrobić akwarium ozdobne ze sporą ilością roślin i średniej wielkości skosem, wychodzi mi 34l podłoża, zaokrąglę do 35l i teraz zrobimy 2 warianty podłoży, tani i drogi.

Tanio:
22l żwiru 2l(3pln)x11szt. =33pln
http://www.plantagarden.pl/podloza/2021-zwir-naturalny-jasnoszary-2kg.html
12l taniej bazy pod żwir 2,5l (26,60pln)x5szt= 133pln
http://www.plantagarden.pl/podloza/405-jbl-aquabasis-25l.html
166pln

Drogo:
http://www.plantagarden.pl/podloza/1162-ada-aqua-soil-amazonia-new-4x9l.html 4szt.x9l
589pln

Same podłoża wychodzą więc 3,5x taniej, jeśli użyjemy żwiru
Niestety kwota jaką płacimy za podłoże nie jest kwotą końcową, jaką przyjdzie nam ponieść przy odpaleniu akwarium, do tego dochodzi koszt korzeni, kamieni, filtra, oświetlenia, akwarium itd.

W ostatecznym rozrachunku, jeśli kupujemy wszystko, to wyjdzie nam na to, że ta różnica w kwocie wynosząca 423 pln nie jest jakąś wielką różnicą zmieniającą całokształt wydatków (2556pln*) i wtedy zastanawiałbym się, czy to jest potrzebna oszczednosc. Natomiast, jeśli wszystko już mamy i planujemy restart, wtedy różnica rzeczywiście jest znacząca.

(nie bede tu bawił się w wyliczanie tanich pierdół i dupereli, jak ktoś chce niech doda sobie 100pln +/-20pln)

* przy wyliczeniu
http://www.plantagarden.pl/podloza/1162-ada-aqua-soil-amazonia-new-4x9l.html589pln
http://www.plantagarden.pl/akwarium-optiwhite/908-akwarium-optiwhite-100x40x50cm.html 730pln
http://www.plantagarden.pl/filtry/340-filtr-kubelkowy-aqua-nova-ncf-1200.html 228pln (osobiście kupiłbym mocniejszy)
http://www.plantagarden.pl/filtry/1582-szklany-wylot-typu-poppy-o-srednicy-12mm-na-waz-12-16mm.html 89pln
http://www.plantagarden.pl/filtry/2026-szklany-wlot-o-srednicy-12mm-na-waz-12-16mm-rozm-s.html 90pln
http://www.plantagarden.pl/oswietlenie/335-belka-oswietleniowa-aqua-nova-nht5-900-4x39w-t5.html 400pln
http://www.plantagarden.pl/technika-co2/686-zestaw-co2-premium-exclusive-z-butla-21l.html 430pln
=2.556.00PLN

EDIT: sadzę, że tym bardziej warto zainwestować i kupić droższa wersję, bez szczypania się za portfel, gdyż sądzę, że przy takim wydatku, można już zapytać w sklepie, czy jest szansa na niewielki rabat, który zwykle i tak się dostanie przy zakupie całości za jednym razem, i wtedy nadmieniona kwota 423pln nam się uszczupla (czy jaka by to kwota nie wyszła przy innym litrażu).

Innymi słowem, gdyby kasa nie miała znaczenia, zawsze używał bym wysokich jakościowo Soili zważywszy na osobistą wygodę i ładny wyglad 8-)

Pozdrawiam.
Użytkownik

przez Krzysiek 2014-04-18, 09:56
No to lecimy dalej :)

Oczywiście post nie został poruszony ze względu na kolosalne oszczędności, oczywiście że różnica jest niewielka (ale zawsze).
Np 100 litrowy baniak - 2 biogruntu po 35 zł i z 6 worków żwiru po 2 zł, daje nam 82 zł. Pro Soila trzeba z 1,5 worka co da około 130-140 zł, nie mówiąc już o droższej ADA.

Kształt i wygląd..... - niestety nasz świat psuje się co raz bardziej i my razem z nim, daltego dzisiaj to co naturalne, prawdziwe, zdrowe (czyt. żwirek rzeczny) wydaje nam się nienaturalne i kiczowate, ale za to równe kulki czarne lub brązowe wydają się być jak najabrdziej naturalne, znajdź mi miesjce na ziemi, w którym istnieje takie podłoże (to taki mój filozoficzny wywód). Niestety mnie żwirek równeiż średnio się podoba, ale jak zarośnie trawnikiem to jakie to ma znaczenie. Żwirek naturalny rzeczny jest zaokrąglony więc o kaleczeniu ryb nie ma tu mowy.

Wiele w promocji soili zrobił rewelacyjny marketing, zaczęło się rozmawiać o akwarystyce, chwalić aranżacjami, wiedza i doświadczenie akwarystów znaczenie wzrosły. Również zaliczam sie do pokolenia, które zachłysnęło się soilami, kiedyś był dostępny tylko Aqua Art Substrat, później wszystko ruszyło, pojawił się Pro Soil i Amazaonia w sklepach. Odpalam taki zbiornik na nafeszorwanym nawozami podłożu i w końcu wszystko rośnie, jestem w niebowzięty.... do czasu, niestety uważam że żywotność takich podłóż jest katastrpofalnie mała, problemy z glonami pojawiają się prędzej niż później. Znajdziesz mi kogoś kto ma jakiegoś Soila i nie robił restatu np 2 lata i przez ten czas jest pięknie w akwarium? I tu się zaczyna dopiero mega oszczędność, kiedy soil woła już o restart to kolejne 100-200 zł nie Twoje. A w żwirze? Wyciągasz rośliny, odmulasz porządnie podłoże i masz praktycznie nowe podłoże, zasadzasz rosłiny z powrotem i jedziesz dalej :)

Także wymieniając kolejne zalety tradycyjnych podłóż:
- znacznie dłuższa żywtoność
- zdrowszy system korzeniowy, korzenie bialutke, jędrne, a nie sflaczałe i czarne
- roślina stabilnie trzyma się w podłożu, byle machnięcie siatką nie spowoduje że wszystkie roślny wylecą Ci z podłoża.
- wzburzenie podłoża nie powoduje zaraz czarnej chmury i uwalniania się do wody DOC, co dalej skutkuję pojawianiem się w masowych ilośćiach krasnorostów.
- precyja w nawożeniu, wiesz co lejesze i wiesz że to jest w wodzie a nie zostało pożarte przez podłoże, które jak wspomniałem wyżej odda Ci to jak tylko nim ruszysz.
- rozpadające się granulki soila często po kilki miesiacach tworzą na dnie zbiornika błoto, sporo stref beztlenowych i pojawiające się w podłożu sinice. W soilu nawet świderek Ci nie pomoże bo od tego kwasu zaraz mu się skorupa rozpuści :)

I aby była jasność, nie przekreślam całkowicie Soili, sam sporo aranżacji właśnie na Pro Soilu stawiałem, ale dzisiaj, bogatszy o doświadczenie i wiedze wybieram żwir.

Zachęcam do dyskusji, podzielcie się swoimi opiniami, nie szukam zwolenników swojej teorii, ważne aby jak najwiecej z nas wyraziło swoje zdanie w tym temacie.
Administrator

Informacja

Ten wątek ma 19 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według