ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

[PORADNIK] - Jak wybrać odpowiednie podłoże

Substraty dla roślin, żwiry, bazy pod podłoże, dodatki nawozowe do podłoża. Pomoc w doborze idealnego podłoża do akwarium.

[PORADNIK] - Jak wybrać odpowiednie podłoże

Avatar użytkownika
przez Krzysiek 2015-01-11, 17:36
Jak wybrać odpowiednie podłoże?
Dobór podłoża w akwarium jest bardzo istotny, od niego zależy bowiem, czy wybrane przez nas rośliny akwariowe będą miały odpowiednie warunki do rozwoju. Wpływa też na estetykę całego zbiornika, a jego najważniejsze funkcje to podtrzymywanie roślin i umożliwienie im prawidłowego wzrostu oraz dostarczanie substancji odżywczych w ilości wystarczającej do optymalnego rozwoju. Jak więc wybrać najlepszą opcję dla flory, jednocześnie nie szkodząc zwierzętom?

Najprościej mówiąc, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje podłoży, a mianowicie: sam żwir, substrat plus żwir oraz całość z gotowego substratu.
Podłoże z samego żwiru - jałowe

Zaleca się, by granulacja podłoża dla roślin akwariowych mieściła się w przedziale 2-6mm, ponieważ sprzyja wówczas rozwojowi systemu korzeniowego. Jeśli jednak nie planujemy sadzić roślin, które posiadają rozległe korzenie, podłoże może składać się z większych kamyczków. Zbyt drobny piasek ma z kolei tendencję do tworzenia bardzo twardej warstwy, co blokuje rozrost korzeni, a niektórzy twierdzą, że tworzą się w nim strefy beztlenowe, na skutek czego rozpoczynają się procesy gnilne. W przypadku żwiru ważna jest nie tylko granulacja, ale również to, czym tak naprawdę jest wybrane przez nas podłoże. Na przykład bazalt może zatwardzać wodę, podobnie jak marmur, kwarc natomiast jest obojętny dla odczynu. Dobrze jest dopytać w sklepie akwarystycznym, jeśli opakowanie nie zawiera odpowiednich informacji, by uniknąć potem przykrych niespodzianek i szukania elementu wystroju, który odpowiada za zmianę parametrów.

Z oczywistych względów podłoże z samego żwiru nie jest najlepszym wyborem do stworzenia akwarium roślinnego. Zaleca się przynajmniej wzbogacenie go kulkami nawozowymi lub inną formą nawozu do podłoża, na przykład pałeczkami czy tabletkami. Dobrze jest to zrobić przed startem akwarium, układając nawóz w równych odległościach, a następnie przysypując żwirem lub, kiedy posiadamy niewielką ilość roślin ukorzeniających się w dnie, zastosować je bezpośrednio po posadzeniu, dostosowując rozmieszczenie do potrzeb poszczególnych gatunków.

Podłoże z substratu podżwirowego i żwiru

Substraty podżwirowe, zwane także bazami, pozwalają na stworzenie doskonałych warunków do rozrostu korzeni, zawierając odpowiednio zbilansowane mikro- i makroelementy. Przy okazji pozostawiają akwaryście swobodę w zagospodarowaniu górnej warstwy podłoża, ponieważ przykrywa się je warstwą dowolnie wybranego żwiru w celu zapobiegania zbyt szybkiemu rozpuszczaniu się substancji odżywczych w wodzie. Warstwa substratu powinna mieć około 2-3 centymetry, następnie należy nałożyć żwir na kolejne 3-5cm. Dzięki temu wszystkie minerały trafią dokładnie tam, gdzie powinny, czyli do korzeni.

Substraty podżwirowe są rozwiązaniem droższym niż używanie samego żwiru, ale efekty, jakie możemy przy ich pomocy osiągnąć, są również o wiele lepsze. Jeśli zależy nam na tańszej opcji, można pokusić się o przygotowanie substratu własnoręcznie z ziemi ogrodowej.

Wiele źródeł internetowych podaje, że baza z ziemi ogrodowej nadaje się dla tak zwanych akwariów Low Tech, czyli z jak najmniejszą ingerencją akwarysty i niewielką ilością światła, natomiast ja pokuszę się o stwierdzenie (poparte własnymi doświadczeniami), że można z powodzeniem używać ziemi jako substratu w każdym akwarium, należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Na szczegółowe opisanie własnoręcznie wykonanych baz przyjdzie jeszcze pora - tutaj tylko sygnalizuję zjawisko, ponieważ zasługuje ono na poświęcenie większej ilości czasu i miejsca.

Niektóre z oferowanych przez nasz sklep akwarystyczny baz pod podłoże:

Biogrunt AQUABOTANIQUE
Obrazek
AquaBasis
Obrazek
Tropica Aquacare Substrate
Obrazek


Gotowe substrary

Wraz ze wzrostem zainteresowania akwariami naturalnymi pojawiło się spore zapotrzebowanie na gotowe substraty z tej prostej przyczyny, że ogromna ilość akwarystów zachwyciła się efektami, jakie przy ich pomocy można osiągnąć. Rzeczywiście takie rozwiązanie posiada niemal same zalety, może z wyjątkiem ceny, gdyż bez wątpienia jest najdroższe z prezentowanych. Nie polecam ich jednak początkującym akwarystom, ponieważ wymagają szczególnego dbania o zbiornik, przynajmniej w pierwszym okresie po zalaniu.

Gotowe podłoża poza tym, że posiadają odpowiednią granulację i uwalniają substancje odżywcze, stabilizują pH wody w akwarium i obniżają jej twardość. Jest to zaleta nie do przecenienia, gdy dysponujemy twardą wodą i nie posiadamy filtra RO. Ich wydajność zależy od wielu czynników, ale średnio działają przez kilkanaście miesięcy, natomiast są akwaryści, którzy z powodzeniem używali jednego podłoża przez 2-3 lata i zaobserwowali spadek wydajności dopiero pod koniec tego okresu. Oczywiście wiele zależy od producenta, dlatego przed zainwestowaniem w drogi substrat polecam lekturę etykiet i opisów, by uniknąć rozczarowania i wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania. Zachęcamy także do kontaktu z naszym sklepem akwarystycznym - zawsze chętnie udzielimy porady nie tylko w kwestii doboru podłoża.Niektóre dostępne w naszym sklepie akwarystycznym gotowe substraty:

ADA AQUA SOIL AMAZONIA
Obrazek
CAL AQUA LABS
Obrazek
AQUA ART SUBSTRAT
Obrazek
Avatar użytkownika
Offline
Administrator
Posty
401
Dołączył(a)
2012-03-05, 18:25
Lokalizacja
Dobra

Avatar użytkownika
przez Natural-Aqua 2015-01-21, 14:11
Używał ktoś Aquabasis w połączeniu z jakimś jałowym podłożem? Jakie opinie?
Avatar użytkownika
Offline
Ekspert
Posty
114
Dołączył(a)
2012-12-10, 17:02
Lokalizacja
Lublin

Avatar użytkownika
przez aquarius 2015-02-03, 15:17
Miałem Aquabasis ze zwykłym piaskiem w akwarium przejściowym Masa korzonków w szybkim tempie natomiast drobniutkie bardzo i rzadko białe. W substratach, żwirku, biogruntach mam białe korzonki, grubsze, mocniejsze. Tu w Abasis miałem masę drobniutkich i żółtych korzonków ale rozrośniętych po całym akwarium dlatego musiałem robić w podłożu ograniczenia dla korzonków. Korzenie zawsze były dłuższe niż sama roślina w tym podłożu. Tak wyglądało to u mnie.
Avatar użytkownika
Offline
Użytkownik
Posty
115
Dołączył(a)
2015-01-25, 17:04
Lokalizacja
Piękne Mazury:)

przez fazi185 2015-03-04, 14:13
Ja u siebie miałem Aquabasis wymieszany z Florapolem JBL-a i na to żwir 2 do 5 mm , oświetlenie niecałe 0.5w/l przez 2,5 roku i byłem zadowolony.
Nowy użytkownik
Posty
6
Dołączył(a)
2015-03-04, 13:41
Lokalizacja
Gdańsk

Podłoże w akwarium roślinnym

Avatar użytkownika
przez salava8 2016-08-28, 16:38
Jeżeli chcemy osiągnąć prawidłowy wzrost roślin w akwarium musimy zadbać o odpowiednie warunki dla rozwoju ich systemu korzeniowego. Najlepszym sposobem jest zapewnienie dobrze zbudowanego podłoża. Do tej pory w swoich zbiornikach z powodzeniem stosowałem następujące rozwiązania.

1. Zbiorniki typu High-tech

aqua-soil-amazonia-new-powder-type-proszek-3l-ada.jpg
aqua-soil-amazonia-new-powder-type-proszek-3l-ada.jpg
122.96 KiB • Przeglądane 6954 razy


Oferta podłoży aktywnych jest bardzo bogata. Wybierając podłoże do naszego akwarium możemy pokierować się opiniami innych użytkowników, ceną lub rekomendacją sklepów akwarystycznych.
W moich akwariach z powodzeniem korzystam z podłoża ADA Amazonia. Podłoże firmy ADA to sprawdzony produkt dobrze znany wśród akwarystów. Podłoże jest bogate w nawozy, wspomaga prawidłowy rozwój roślin, a także koryguje kluczowe parametry wody w akwarium.Podłoże należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno go płukać, ani odmulać. W początkowym okresie funkcjonowania akwarium podłoże może uwalniać dużą ilość azotanów, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią ilość podmian wody.
2. Zbiorniki typu Low-tech
Aquarium_gravel.jpg
Aquarium_gravel.jpg
4.02 MiB • Przeglądane 6954 razy

Gdy naszym celem jest osiągnięcie zbiornika w stylu Low-tech z mniej wymagającymi roślinami. Nie ma potrzeby inwestowania w drogie podłoża aktywne. Wystarczy naturalny żwir o średnicy ziaren od 2 do 5 mm. Zbyt drobny żwirek w którym przestrzenie między ziarnami są odpowiednio mniejsze nie pozwoli roślinom na prawidłowy rozwój korzeni. Z drugiej strony żwir o zbyt dużych średnicach ziaren może powodować problem w rozwoju pożytecznych bakterii. Należy pamiętać, że to w podłożu znajduje się główne obok filtra siedlisko bakterii nitryfikacyjnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego akwarium. Dlatego w praktyce najlepiej sprawdza się naturalny żwir o średnicy ziaren od 2 do 5 mm.
Trzeba pamiętać, że żwir jest jałowy, nie posiada żadnych pierwiastków potrzebnych do rozwoju roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zasilenie podłoża produktami wspomagającymi wzrost. W moich akwariach dobre efekty dały mi TETRA Active Ground Sticks oraz kulki gliniano-torfowe JBL. Na rynku są też dostępne liczne substraty podżwirowe.
Odradzam oczywiście sztucznie farbowane żwirki. Nie dość, że zawsze kiepsko komponują się z aranżacja to jeszcze mogą zaszkodzić naszym podopiecznym. Unikam również żwiru o ostrych krawędziach, który może kaleczyć ryby.
Avatar użytkownika
Offline
Nowy użytkownik
Posty
80
Dołączył(a)
2014-12-31, 15:30
Lokalizacja
Kraków/Wrocław

Informacja

Ten wątek ma 6 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Skocz do