ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Terrdrakon substarte

Substraty dla roślin, żwiry, bazy pod podłoże, dodatki nawozowe do podłoża. Pomoc w doborze idealnego podłoża do akwarium.

Terrdrakon substarte

przez Artur S 2017-05-12, 11:30
Witam
Bardzo niewiele informacji udało mi się znaleźć na temat doświadczeń w stosowaniu substratu Terrdrakon w roślinniakach i stąd ten wątek w którym proszę o poradę.
Sam już dokonałem zakupu tego produktu i za dwa tygodnie robię na nim restart mojego 375l baniaczka.
Jako warstwa wierzchnia JBL manado (mam je od lat i jestem zadowolony). Terrdrakon zasypię na ok 1cm warstwę manado i potem jeszcze 4-5 cm manado.
Dlaczego wybrałem ten substrat???
Hoduję paletki, które są producentem ogromnych ilości makro i nie chciałbym ich dodatkowo wprowadzać do zbiorniczka.
Wielu ludzi chwali sobie JBL Aquabasis jako substrat w roślinniaku a to przecież nic innego jak mieszanka florapolu (czystej glinki z domieszką torfu tak jak w terradrakon) z piaskiem.
Do nawożenia słupa wody zastosuję Kramerdraka.
Przez ostatni rok prowadziłem mój baniaczek na gołym (!!!) manado z symboliczną domieszką CAL black earth nawożąc wyłącznie słup wody.
O dziwo rezultat był całkiem zadowalający. Jedynie cryptocoryny nie błyszczały urodą ale za to nadrabiały łodygowce i trawniczek z eleocharisa. Dobrze rosły też inne korzeniowe typu Echinodorus quadricostratus oraz E. latifolius.
Co więcej przy oświetleniu ok 0,65 W/l nie stosowałem CO2. z czasem zrezygnowałem nawet z węgla w płynie, który początkowo lałem w sporych ilościach. Ciekawostka jest taka, że nie zauważyłem spadku kondycji roślin z tego powodu (!).

Tak więc jedynym rozsądnym powodem zastosowania substratu Terrdrakon jest chęć poprawy stanu zwartek - szczególnie wendti brown, która w pełnej kondycji, jest według mnie jedną z najładniejszych roślin 2-go planu.
Kryptocoryny o dziwo w ogóle nie reagowały na Ferka rosetta, którą dwa lub trzy razy próbowałem poprawić ich stan.

Czy według waszych doświadczeń podłoża (podsypki) bez NPK typu Terrdrakon są w stanie zapewnić właściwy rozwój kryptokoryn?? i innych roślin.
Jakie macie doświadczenia z firmą DRAK i ich produktami?
Nowy użytkownik

Re: Terrdrakon substarte

przez ke47 2017-05-14, 09:37
Co więcej przy oświetleniu ok 0,65 W/l nie stosowałem CO2. z czasem zrezygnowałem nawet z węgla w płynie, który początkowo lałem w sporych ilościach. Ciekawostka jest taka, że nie zauważyłem spadku kondycji roślin z tego powodu (!).

Węgiel w płynie (szczególnie w dużych akwariach) nie sprawdza się. Z drugiej strony zależy również jakiej jakości jest ten węgiel w płynie. Sprzedawcy, którzy sami go sporządzają lubią używać znikomych ilości aldehydu glutarowego, w związku z czym roztwór ma bardzo małe stężenie. Dlatego warto kupować go u sprawdzonych ludzi, albo "mieszać" samemu.
Pamiętaj też, że zapewnienie roślinom odpowiedniej dawki danego składnika odżywczego bez jednoczesnego zapewnienia jest optymalnego poziomu innych substancji odżywczych działa ograniczająco.
Paletki na pewno zapewnią sporą ilość "organicznego nawozu", więc prawdopodobnie wystarczy nawożeniu słupa wody samym potasem.

Czy według waszych doświadczeń podłoża (podsypki) bez NPK typu Terrdrakon są w stanie zapewnić właściwy rozwój kryptokoryn??

Zwartki mają dosyć rozbudowany system korzeniowy. Pobierają składniki mineralne z podłoża, w związku z czym trzeba zapewnić im żyzne podłoże. Używając podłoża jałowego raczej trzeba będzie używać kulek gliniano- torfowych lub innych nawozów do podłoża. Choć według mojego doświadczenia zwartki potrafią zadowalająco rosnąć nawet na jałowym podłożu o ogromnej granulacji, bez nawożenia, przy bardzo słabym oświetleniu, ale ze sporą ilością ryb... Obrazek

Jakie macie doświadczenia z firmą DRAK i ich produktami?

Nigdy nie miałem okazji testować, ale skład ich nawozów jest na prawdę dobry. Moim zdaniem warto spróbować. Zawsze to jakieś dodatkowe doświadczenie, którego już nikt nam nie zabierze. Obrazek
Junior Admin

Re: Terrdrakon substarte

przez Artur S 2017-05-15, 20:07
Paletki na pewno zapewnią sporą ilość "organicznego nawozu", więc prawdopodobnie wystarczy nawożeniu słupa wody samym potasem.

Kramerdrak jak mi się zdaje ma wystarczającą ilość potasu, dlatego właśnie zdecydowałem się na niego a nie na Ferrdrakon. Żelaza i pozostałych też nieznacznie więcej niż w Ferrdrakonie.

Moim zdaniem warto spróbować. Zawsze to jakieś dodatkowe doświadczenie, którego już nikt nam nie zabierze. Obrazek

No to spróbuję i postaram się podzielić wrażeniami. Zastosuję tylko Terradrakon pod manado a paletkom pozostawię resztę :). Jakby co to będę się ratował "Aquamax Terrdrakon NPK"
Nowy użytkownik

Sortuj według