ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Podrabianie nawozów

Pomoc w doborze systemu nawożenia. Identyfikacja niedoborów makroelementów i mikroelementów u roślin.
Prawidłowe parametry wody w akwarium.

Podrabianie nawozów

Avatar użytkownika
przez paydy 2013-04-12, 07:46
Witam. Wpadłem na pewien szalony pomysł który mi przyszedł jak siedziałem na toalecie w swojej robocie:)
Mianowicie pracuję na jednej z uczelni( nie będę zdradzał na jakiej aby potem za ew. podrabianie nawozów nikt mnie nie szukał), u mnie w budynku jest również wydział chemii :)
Jak sądzicie ( myślę że to nie będzie raczej problem) czy nawóz np Ferka da się podrobić? Zrobić analizę składu chemicznego owego nawozu i zlecić zrobienie tego samego z odczynników chemicznych:) Chodzi mi o zrobienie tego samego ale wtedy było by pod nazwa- PAYDY COMPANY :D jakie jest wasze zdanie? Jakby owa myśl się udała wtedy bym Wam również owe nawozy mógł odsprzedawać za rozsądną cenę :) Nie wiem ile by mnie kosztowało ale znam tu parę osób myślę że się dogadam.
Czekam na wasze opinie.
54l roślinne
Projekt Iwagumi
Avatar użytkownika
Offline
Nowy użytkownik
Posty
37
Dołączył(a)
2013-04-04, 10:08
Lokalizacja
Wrocław

Avatar użytkownika
przez Krzysiek 2013-04-12, 09:44
Myślę, że nawet jeśli Ci się to uda, nie będziesz w stanie dzisiaj bez porządnej kampanii konkurować z Ferką, poświęcisz dużo czasu, trochę kasy a i tak tego od Ciebie nikt nie kupi :)
Avatar użytkownika
Offline
Administrator
Posty
401
Dołączył(a)
2012-03-05, 18:25
Lokalizacja
Dobra

Avatar użytkownika
przez paydy 2013-04-12, 10:13
Raczej chodziło mi o to aby nie kupować nawozu Ferka gdzie za 500 ml płaci się 65 zł, a raczej wyodrębnić co w nim jest i zrobić dokładnie taki sam nawóz :) jak myślisz? Zaoszczędziłbym pieniądze i miałbym stały sprawdzony sposób na produkcję tego ustrojstwa dla siebie a być może i dla Was koledzy.
54l roślinne
Projekt Iwagumi
Avatar użytkownika
Offline
Nowy użytkownik
Posty
37
Dołączył(a)
2013-04-04, 10:08
Lokalizacja
Wrocław

Avatar użytkownika
przez Anomis Erosa 2013-04-12, 10:57
Dwanaście lat temu skończyłem chemię we Wrocku. Nigdy nie pracowałem w tym zawodzie więc wiedza paruje z każdym dniem coraz szybciej. Zrobienie analizy znanych pierwiastków i związków nie stanowi problemu i każdy student jest w stanie to zrobić w ramach ćwiczeń. Na instrumentalnej miałem nawet za zadanie porównać zawartość podana na etykiecie z zawartością przeze mnie zbadaną poszczególnych związków i pierwiastków w 25 różnych, wybranych przeze mnie produktach. Większym problemem jest analiza jakościowa, trzeba na nią poświęcić więcej czasu. Myślę, że właśnie skład jakościowy, a nie ilościowy stanowi największą tajemnicę. Może się okazać, że np. żelazo, które znajduje się w danym nawozie, nie jest czystym pierwiastkiem tylko występuje w jakimś związku i np. po dodaniu do wody akwariowej, ten związek, w połączeniu z innym związkiem w niej występującym, ulega przemianie/reakcji i dopiero wtedy wspomniane żelazo staje się substancją czynną. Również to samo żelazo może być w nawozie umieszczone jako obojętny atom otoczony innymi związkami, które powodują zekleszczenie żelaza i jego aktywność chemiczną zmniejszają do zera. Po wlaniu nawozu do akwarium pojawia się jakiś katalizator, który uwalnia żelazo, które staje się czynne.
Nie wiem jak jest i opisane powyżej przypadki są moimi przypuszczeniami opisanymi tylko po to aby wyjaśnić, że te same pierwiastki/związku chemiczne zachowują się zależnie od otoczenia w jakim się znajdują i to jest największą tajemnicą firm produkujących różne produkty. Są też bardzo proste produkty, które łatwo można podrobić. Przykładem jest węgiel w płynie. Jest to zwykły aldehyd glutarowy stosowany do dezynfekcji np. w stomatologii czy do czyszczenia łóżek na solarium. Jako wypełniacz dodany jest alkohol etanowy (domyślam się, że może on opóźnić proces utleniania się aldehydu, gdyż alkohole łatwiej utleniają się od aldehydów, a w chemii to co łatwiejsze to pierwsze reaguje) oraz jako wypełniacz stosowane jest woda. Pisząc woda chodzi o czystą wodę w pojęciu chemicznym, a nie o wodę z kranu. Do tego może być jeszcze coś dodane co może mieć nieznaczny wpływ na rośliny lecz jest to dodatek, który nie jest podstawą nawozu i jego brak może być nawet nieodczuwalny przez rośliny.
Podsumowując:
Nawet Ci którzy stosują własne sole wspierają się jakąś linią nawozową, gdyż w gotowych produktach jest mnóstwo substancji, o których nikt nam nic nie powiedział i nie powie bo by zbankrutował.
Zrobienie prostej podróbki na własny użytek nie jest trudne. Jedne nawozy uda się podrobić łatwiej i dokładnie inne trudniej i może nawet nieprzypominające w ogóle oryginału. Dość często związki chemiczne są nietrwałe i ulegają przemianom/reakcjom. Może się okazać, że zrobienie nawozu w ilości wystarczającej na 100 lat dla przeciętnego akwarium, czyli 112l brutto będzie dopiero opłacalne. Do jakiejkolwiek zabawy chemicznej (poza rozpuszczaniem prostych soli w wodzie) proponuję używać odpowiedniego sprzętu (okulary, rękawiczki, fartuch i obowiązkowo dygestorium). Mimo sprawnego dygestorium zawsze można się skutecznie zatruć lub wylecieć w powietrze. Znam takie przypadki z autopsji.
Ja znam tylko jeden nawóz, który można zrobić samemu i działa tak samo jak oryginał. Trzeba mieć odpowiednie warunki aby go przygotować. W porównaniu do najbardziej znanego oryginału samodzielne przygotowanie wychodzi 3 do 4 razy taniej. Chodzi o węgiel w płynie.
Avatar użytkownika
Offline
Nowy użytkownik
Posty
64
Dołączył(a)
2012-08-07, 15:18
Lokalizacja
Mrągowo

Avatar użytkownika
przez paydy 2013-04-12, 11:51
Bardzo wyczerpująca odp. :) z Twojej wypowiedzi wnioskuję że jest to zbędna zabawa bo raczej nawozu ferki podrobić mi się nie uda. Pisałem o tym w innym temacie: lepiej żebym nawoził solami czy np linia ferka? Wnioskuje że same sole to też lipa bo nie mają większego składu niż gotowy nawóz, brakuje im pewnych elementów które są w firmowych nawozach- tak więc nawożenie nie będzie pełne a tańsze. W jakie nawozy mam się zaopatrzyć do iwagumi 128l gdzie będzie eleocharis vivipara i parvula przy świetle 4x24w ? Zaczynam się gubić w tych nawozach- jedni mówią SOLE is good inni że nie mają wszystkiego co potrzeba.
54l roślinne
Projekt Iwagumi
Avatar użytkownika
Offline
Nowy użytkownik
Posty
37
Dołączył(a)
2013-04-04, 10:08
Lokalizacja
Wrocław

Informacja

Ten wątek ma 8 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Skocz do