ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Podrabianie nawozów

Pomoc w doborze systemu nawożenia. Identyfikacja niedoborów makroelementów i mikroelementów u roślin.
Prawidłowe parametry wody w akwarium.

Podrabianie nawozów

przez paydy 2013-04-12, 07:46
Witam. Wpadłem na pewien szalony pomysł który mi przyszedł jak siedziałem na toalecie w swojej robocie:)
Mianowicie pracuję na jednej z uczelni( nie będę zdradzał na jakiej aby potem za ew. podrabianie nawozów nikt mnie nie szukał), u mnie w budynku jest również wydział chemii :)
Jak sądzicie ( myślę że to nie będzie raczej problem) czy nawóz np Ferka da się podrobić? Zrobić analizę składu chemicznego owego nawozu i zlecić zrobienie tego samego z odczynników chemicznych:) Chodzi mi o zrobienie tego samego ale wtedy było by pod nazwa- PAYDY COMPANY :D jakie jest wasze zdanie? Jakby owa myśl się udała wtedy bym Wam również owe nawozy mógł odsprzedawać za rozsądną cenę :) Nie wiem ile by mnie kosztowało ale znam tu parę osób myślę że się dogadam.
Czekam na wasze opinie.
54l roślinne
Projekt Iwagumi
Nowy użytkownik

przez Krzysiek 2013-04-12, 09:44
Myślę, że nawet jeśli Ci się to uda, nie będziesz w stanie dzisiaj bez porządnej kampanii konkurować z Ferką, poświęcisz dużo czasu, trochę kasy a i tak tego od Ciebie nikt nie kupi :)
Administrator

przez paydy 2013-04-12, 10:13
Raczej chodziło mi o to aby nie kupować nawozu Ferka gdzie za 500 ml płaci się 65 zł, a raczej wyodrębnić co w nim jest i zrobić dokładnie taki sam nawóz :) jak myślisz? Zaoszczędziłbym pieniądze i miałbym stały sprawdzony sposób na produkcję tego ustrojstwa dla siebie a być może i dla Was koledzy.
54l roślinne
Projekt Iwagumi
Nowy użytkownik

przez Anomis Erosa 2013-04-12, 10:57
Dwanaście lat temu skończyłem chemię we Wrocku. Nigdy nie pracowałem w tym zawodzie więc wiedza paruje z każdym dniem coraz szybciej. Zrobienie analizy znanych pierwiastków i związków nie stanowi problemu i każdy student jest w stanie to zrobić w ramach ćwiczeń. Na instrumentalnej miałem nawet za zadanie porównać zawartość podana na etykiecie z zawartością przeze mnie zbadaną poszczególnych związków i pierwiastków w 25 różnych, wybranych przeze mnie produktach. Większym problemem jest analiza jakościowa, trzeba na nią poświęcić więcej czasu. Myślę, że właśnie skład jakościowy, a nie ilościowy stanowi największą tajemnicę. Może się okazać, że np. żelazo, które znajduje się w danym nawozie, nie jest czystym pierwiastkiem tylko występuje w jakimś związku i np. po dodaniu do wody akwariowej, ten związek, w połączeniu z innym związkiem w niej występującym, ulega przemianie/reakcji i dopiero wtedy wspomniane żelazo staje się substancją czynną. Również to samo żelazo może być w nawozie umieszczone jako obojętny atom otoczony innymi związkami, które powodują zekleszczenie żelaza i jego aktywność chemiczną zmniejszają do zera. Po wlaniu nawozu do akwarium pojawia się jakiś katalizator, który uwalnia żelazo, które staje się czynne.
Nie wiem jak jest i opisane powyżej przypadki są moimi przypuszczeniami opisanymi tylko po to aby wyjaśnić, że te same pierwiastki/związku chemiczne zachowują się zależnie od otoczenia w jakim się znajdują i to jest największą tajemnicą firm produkujących różne produkty. Są też bardzo proste produkty, które łatwo można podrobić. Przykładem jest węgiel w płynie. Jest to zwykły aldehyd glutarowy stosowany do dezynfekcji np. w stomatologii czy do czyszczenia łóżek na solarium. Jako wypełniacz dodany jest alkohol etanowy (domyślam się, że może on opóźnić proces utleniania się aldehydu, gdyż alkohole łatwiej utleniają się od aldehydów, a w chemii to co łatwiejsze to pierwsze reaguje) oraz jako wypełniacz stosowane jest woda. Pisząc woda chodzi o czystą wodę w pojęciu chemicznym, a nie o wodę z kranu. Do tego może być jeszcze coś dodane co może mieć nieznaczny wpływ na rośliny lecz jest to dodatek, który nie jest podstawą nawozu i jego brak może być nawet nieodczuwalny przez rośliny.
Podsumowując:
Nawet Ci którzy stosują własne sole wspierają się jakąś linią nawozową, gdyż w gotowych produktach jest mnóstwo substancji, o których nikt nam nic nie powiedział i nie powie bo by zbankrutował.
Zrobienie prostej podróbki na własny użytek nie jest trudne. Jedne nawozy uda się podrobić łatwiej i dokładnie inne trudniej i może nawet nieprzypominające w ogóle oryginału. Dość często związki chemiczne są nietrwałe i ulegają przemianom/reakcjom. Może się okazać, że zrobienie nawozu w ilości wystarczającej na 100 lat dla przeciętnego akwarium, czyli 112l brutto będzie dopiero opłacalne. Do jakiejkolwiek zabawy chemicznej (poza rozpuszczaniem prostych soli w wodzie) proponuję używać odpowiedniego sprzętu (okulary, rękawiczki, fartuch i obowiązkowo dygestorium). Mimo sprawnego dygestorium zawsze można się skutecznie zatruć lub wylecieć w powietrze. Znam takie przypadki z autopsji.
Ja znam tylko jeden nawóz, który można zrobić samemu i działa tak samo jak oryginał. Trzeba mieć odpowiednie warunki aby go przygotować. W porównaniu do najbardziej znanego oryginału samodzielne przygotowanie wychodzi 3 do 4 razy taniej. Chodzi o węgiel w płynie.
Nowy użytkownik

przez paydy 2013-04-12, 11:51
Bardzo wyczerpująca odp. :) z Twojej wypowiedzi wnioskuję że jest to zbędna zabawa bo raczej nawozu ferki podrobić mi się nie uda. Pisałem o tym w innym temacie: lepiej żebym nawoził solami czy np linia ferka? Wnioskuje że same sole to też lipa bo nie mają większego składu niż gotowy nawóz, brakuje im pewnych elementów które są w firmowych nawozach- tak więc nawożenie nie będzie pełne a tańsze. W jakie nawozy mam się zaopatrzyć do iwagumi 128l gdzie będzie eleocharis vivipara i parvula przy świetle 4x24w ? Zaczynam się gubić w tych nawozach- jedni mówią SOLE is good inni że nie mają wszystkiego co potrzeba.
54l roślinne
Projekt Iwagumi
Nowy użytkownik

Informacja

Ten wątek ma 8 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według