ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Co z krasnorostami?

Glony i sinice (cyjanobakterie) - zwalczanie i zapobieganie.

Co z krasnorostami?

przez husky_turek 2015-01-12, 20:48
Ktoś ma jakieś doświadczenie i sprawdzone informacje dotyczące krasnorostów - powstawania i zwalczania. Intersują mnie sprawdzone informacje naocznie bo opracowania poskładane z informacji z sieci mogę poczytać ale chodzi mi o faktyczną walkę z początkami i pojedynczymi krzaczkami... u mnie się pokazały i mam wrażenie, że są następstwem zielenic których nijak nie mogę usunąć mechanicznie z korzenia a jako, że są w odwrocie to podejrzewam, że się rozkładają i odpadają zanieczyszczając wodę tzw. DOC. podmieniam wodę w ilości 40% raz w tygodniu, w podłożu nie grzebię (krewetki amano to robią ale chyba to za mało), filtr czysty, mikro a tym bardziej żelazem nie nawożę a w kranówce go wg danych z ujęcia wody prawie nie ma i nie rosną w miejscach dużego przepływu wody a wręcz przeciwnie (najlepsze są 3 ślimaczki z włochatymi skorupkami), CO2 dość mocno gazuję (indykator oliwkowo-żółty). Do filtra wg informacji wyczytanych w opracowaniu z forum RA włożony mam węgiel i mam zamiar co miesiąc go wymieniać (podobno pochłania spore ilości DOC właśnie. Nie jest to plaga ale wygląda mało estetycznie. Znajomy ma akwarium miesięczne i właśnie dzwonił zapytać co z tym zrobić bo się pokazało na anubiasie. Acha codziennie zauważone kępki polewam węglem w płynie precyzyjnie strzykawką i igłą. W jednym miejscu znikają a w drugim się pokazują. Co jeszcze można zrobić ?

Wydzieliłem temat / S'Sayan
Ostatnio edytowano 2015-01-13, 10:35 przez husky_turek, łącznie edytowano 1 raz
Nowy użytkownik

przez S'Sayan 2015-01-13, 10:38
U mnie pojawiały się jak brakowało NO3 co w efekcie dało mi nadmiar PO4.
Żelazo również potęgowało ich liczebność gdy było w nadmiarze.

Wywaliłbym węgiel ponieważ absorbuje on również nawozy przez co ciężko utrzymać parametry.

Masz test NO3, PO4 i Fe?
Junior Admin

przez husky_turek 2015-01-13, 12:40
Opinie o absorbowaniu nawozów są podzielone 50/50. Dlatego spróbowałem.
NO3 10-20(bliżej 20); PO4 0,6 Fe nie posiadam; w kranówce wg wodociągów jest go 0,05ppm a u mnie pokazały się jak nie podawałem mikro w ogóle więc Fe też nie. Przy podmianach podaję SERA Nitrivec w sporej ilości.
Nowy użytkownik

przez Marcin 2015-01-13, 12:46
Carbo z strzykawki nie rozwiąże problemu, bo usuwa tylko skutki, a nie przyczynę występowania. Jak zniszczysz w jednym miejscu to pojawią się w innym. Przyczyną ich występowania jest zbyt duża ilość produktów przemiany materii (ryby, obumierające rośliny) i zbyt "twarda woda". Zmniejsz ilość azotu. Ile masz rybek i jaką twardość.?
Użytkownik

przez husky_turek 2015-01-13, 12:55
Rybek jest niedużo: 19 zwinników, 5 otosków, 3 ramirezy (zbiornik 115l netto).Ryby są karmione raz dziennie niewielką ilością płatków (90% zjadają a resztę czyszczą krewetki).
Twardości nie znam ale woda tutaj zawsze była w miarę miękka i nigdy nie było problemów z twardą wodą. Testy pewnie kupię jednak kontrolnie tylko jakiej firmy są w miarę wiarygodne ?
Nowy użytkownik

Informacja

Ten wątek ma 17 odpowiedzi.

Musisz być zalogowany, aby wyświetlić wszystkie odpowiedzi.

Zaloguj  •  Zarejestruj

Sortuj według