ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Odziedziczone akwarium -> problem z glonami

Glony i sinice (cyjanobakterie) - zwalczanie i zapobieganie.

Odziedziczone akwarium -> problem z glonami

przez Kubalonek 2016-05-20, 09:57
Witajcie,
chciałbym prosić o poradę, odziedziczyłem akwarium 150 litrowe po rodzinie (dwie ryby 15 cm glonojat i hokejówka) i nie umiem sobie z nim poradzić. Główne problemy to:
- wysyp ślimaków (po miesiącu jest ich całe akwarium)
- żółknięcie wody, nawet po wymianie wody nie mam efektu krystalicznie czystej wody (mętna a po 2 tygodniach zaczyna żółknąć)
- bardzo duża ilość zielnych glonów
- zakupiona roślinka "żyje" około tygodnia potem więdnie

Wydaje mi się że problem możę być w świetlówkach zamontowanych w pokrywie (chyba zwykłe z Casoramy).
Prosiłbym o dobranie świetlówek (sprzętu) aby akwarium doprowadzić do porządku. Chciałbym zaznaczyć że nie jestem jakimś wielkim hobbistą ani profesjonalistą, chciałbym aby można dokupić rybek, roślinek i woda była krystalicznie czysta.

Pozdrawiam
Nowy użytkownik

Re: Odziedziczone akwarium -> problem z glonami

przez ke47 2016-05-20, 13:07
Na początek jeszcze kilka pytań o dosyć ważne szczegóły. Obrazek Jaki masz filtr w akwarium? Jak nazywają się te świetlówki? Glony są punktowe czy nitkowate? Co ile dni/ tygodni podmieniasz wodę w akwarium? Ile godzin dziennie światło w akwarium jest zaświecone?

zakupiona roślinka "żyje" około tygodnia potem więdnie

Jakie masz podłoże w akwarium? Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniego światła (z którym jak sam piszesz- może być kłopot) oraz suplementacji nawozami. W akwariach ogólnych, czy low-tech podstawą jest nawożenie potasem- pozostałe składniki odżywcze rośliny mogą czerpać np. z odchodów ryb (głownie związki azotu i fosforu).

wysyp ślimaków (po miesiącu jest ich całe akwarium)

Wypróbuj przed kilkanaście dni metodę z sałatą lub marchewką, tj. umieść marchew na noc w akwarium, powinna zwabić ślimaki, a następnie rano ją wyrzuć. Jeżeli po tym czasie nadal będą się pojawiać możesz zastosować jakiś środek chemiczny na ślimaki. Alternatywą do tego może być zakup np. Bocji wspaniałej lub kilku ślimaków- tzw. Helenek (Anentome helena).

I najważniejsze- nie zniechęcaj się wszystkiemu jakoś zaradzimy! Obrazek
Junior Admin

Sortuj według