ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Przygotowanie filtra RO do działania.

Dobór filtra oraz mediów filtracyjnych. Filtry wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne.
Dobór odpowiedniego oświetlenia do akwarium. Świetlówki T8 i T5, żarniki HQI, oświetlenie LED
Grzałki do akwarium, kable grzewcze oraz wentylatory.

Przygotowanie filtra RO do działania.

Avatar użytkownika
przez aquarius 2016-08-12, 20:59
Okazuje się, ze mimo ogromu dostępnej wiedzy brak cierpliwości wciąż psoci nam życie. A po za tym skoro coś wygląda prosto to nie można tego zepsuć. Ale niestety przygotowanie filtra RO do prawidłowego działania wciąż sprawia wielu osobom problemy. Przez małe błędy psują membranę lub zanieczyszczają filtr.Ten temat zawiera pełen opis przygotowania filtracji RO do prawidłowego działania. Powiedziałbym wręcz, że to dopieszczony sposób do granic możliwości. Przesadzony ale pisze go w ten sposób celowo ponieważ to właśnie taki sposób najlepiej pokaże wszystkie ważne elementy przygotowania filtra.Opis zrobiony zostanie na podstawie filtra składającego się z korpusów. Ale nawet jeśli używamy filtra z wkładami liniowymi nasza świadomość po tym temacie powinna być o wiele większa.

filtr ro.JPG
filtr ro.JPG
4.49 MiB • Przeglądane 2565 razy1. Zanim zaczniemy cokolwiek przygotowywać musimy zaopatrzyć się w wodę Ro do płukania wkładów. A jeśli nie mamy wody RO to wystarczy destylowana ze stacji benzynowej lub marketu. Dlaczego tak? Bo po pierwsze tak płuczemy wszystko nowe i nie tylko do filtra RO ale i nie narażamy wkładów na kontakt z kranówką zanim powinno to nastąpić. No i dochodzi do tego element działania wody miękkiej, która jak wiadomo czyści o wiele lepiej niż twarda.
2. Czasem korpusy i nie tylko są posmarowane różnymi rzeczami. Nawet jeśli nie to warto podpłukać pierwszy korpus.
3. Zakładamy pierwszy wkład sedymentacyjny. Jego akurat płukać nie musimy.
4. Podłączamy zawór/wlot/ przejściówkę… to co wybraliśmy jako podłączenie filtra RO do kranu, rury.
zawór wody.JPG
zawór wody.JPG
3.78 MiB • Przeglądane 2565 razy

5. Teraz następuje bardzo ważny moment czyli napełnienie wodą pierwszego korpusu. Ponieważ musimy pozbyć się powietrza z filtra a ono jest wszędzie, również we wkładzie to robimy to stopniowo tzn. pompując wodę. Okręcamy, zakręcamy… odkręcamy, zakręcamy… Od nas zależy tempo i przerwy. Ważne aby pozbyć się w miarę możliwości powietrza.
6. Gdy powietrze będzie uciekać z pierwszego korpusu możemy zabrać się za drugi. Również możemy go podpłukać. Zazwyczaj służy o do węgla.
7. O dziwo co przerażające wiele osób zapomina wypłukać węgiel. Jest to przerażające bo o ile wszystko inne można wybaczyć to braku wypłukania węgla absolutnie nie. Brak jego wypłukania niszczy membranę a to psuje nam cały wysiłek i nadzieję na filtrację. Dlatego płuczemy węgiel po prostu wkładając go do wody RO lub destylowanej i wyjmując i znowu wkładając aż przestanie syczeć, parować, pylić…. Cokolwiek robi to aż przestanie.
8. Teraz możemy włożyć węgiel i znów nalewać wodę aż napełnią się oba korpusy. Znów robimy to powoli aż uleci powietrze.
9. Teraz następuje moment, który jedni pomijają a inni nie wyobrażają sobie bez niego życia. Mianowicie następny wkład mechaniczny chroniący membranę przed węglem. To dlatego jego niepłukanie jest taką tragedią. Ale nawet wypłukany budzi czasem strach. Dlatego wiele osób zakłada dodatkowy wkład sedymentacyjny dla lepszego zabezpieczenia. Oczywiście jeśli to zrobimy to postępujemy tak samo jak z poprzednimi. Zalewamy powoli aż uleci powietrze.
ro.jpg
ro.jpg
50.53 KiB • Przeglądane 2565 razy


10. Membrana? Jeszcze nie. Teraz puszczamy wodę tak długo aż przestaną lecieć resztki powietrza. Na odłączonym korpusie membrany- wystarczy wyciągnąć wężyk z korpusu. Jak to zrobić przeczytaj niżej. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się powietrza ale jest to standardowe zalecenie aby spuścić z 15 litrów wody zanim podłączy się korpus z membraną.
11. Dopiero teraz możemy pomyśleć o membranie. Oczywiście płuczemy korpus.
12. Wkładamy membranę do korpusu i zamykamy go.
13. Teraz łączymy korpus membrany z resztą i możemy puścić wodę.
14. Tak wypłukany filtr gwarantuje poprawę działanie membrany.
15. Dodatkiem filtracji RO jest RO/DI czyli za membraną korpus z żywicą do dokładniejszego oczyszczenia ponieważ z wodą wydostają się podstawowe pierwiastki w niej rozpuszczone. Ale tu akurat nie musimy się niczym przejmować bo żywica jest za membraną i nie wpływa na jej działanie.
16. Pamiętajmy, że zanim użyjemy wodę do akwarium to znów musimy spuścić około 15 litrów(liczone z membrany-nie odpad) wody. Taka informacja powinna znajdować się w każdej instrukcji montażu i eksploatacji filtra RO.


Sposób dopieszczony do granic ale za to membrana podziała lata a my nie musimy zawracać sobie głowy czy wszystko w porządku. Oczywiście nawet sam nie wszystko z tego robię np. nie dbam aż tak bardzo o odpowietrzenie przy wymianie wkładów ale nigdy nie zapominam o najważniejszym czyli wypłukaniu węgla.Informacje dodatkowe.

Jak rozłączać korpusy? Nie lada problemem dla wielu osób jest rozłączanie tych małych wężyków. Nawet jak się nie dawno dowiedziałem od jednej z forumowiczek zawodowy hydraulik nie wiedział jak to zrobić i próbował „na siłę”. A robi się to bardzo prostu. Musicie to wiedzieć bo filtry często przyjeżdżają połączone. Szczególnie jeśli kupicie filtr z panelem na przedzie:
zawory na froncie.JPG
zawory na froncie.JPG
3.65 MiB • Przeglądane 2565 razy

Wtedy węże i zaworki są połączone od razu. Oto jak rozłączać węże i te małe zaworki 6mm.
1. Zdejmij zawleczkę. To te maleństwo niebieskie na zaworku. Chyba, ze zaworki dokupiliście to wtedy nie mają często tych zawleczek.
2. Drugi krok można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to nie wyciągaj wężyka tylko go wciśnij lekko. Teraz przytrzymaj tą blokadę i wyciągnij wężyk. Drugi to wsuń w stronę zaworka blokadę i przytrzymując ją wyciągnij wężyk.
1.JPG
1.JPG
2.53 MiB • Przeglądane 2565 razy

2.JPG
2.JPG
2.47 MiB • Przeglądane 2565 razy

3.JPG
3.JPG
2.57 MiB • Przeglądane 2565 razy


Miłej zabawy:)
Avatar użytkownika
Offline
Użytkownik
Posty
115
Dołączył(a)
2015-01-25, 17:04
Lokalizacja
Piękne Mazury:)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości

Skocz do