ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE

Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

JBL e901 - test oraz recenzja

Dobór filtra oraz mediów filtracyjnych. Filtry wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne.
Dobór odpowiedniego oświetlenia do akwarium. Świetlówki T8 i T5, żarniki HQI, oświetlenie LED
Grzałki do akwarium, kable grzewcze oraz wentylatory.

JBL e901 - test oraz recenzja

przez aquarius 2016-01-16, 12:07
Zapraszam do testu oraz recenzji filtra kubełkowego JBL GREENLINE CristalProfi e901.
Recenzja obejmuje: opis i ocenę wykonania, sposobu filtracji
Test obejmuje: test Wat, przepływ rzeczywisty, ocenę kultury pracy(hałas)
Dodatkowo temat obejmie: Porównanie danych producenta z wynikami testu, zebranie informacji w jednym miejscu o najważniejszych zgłaszanych wadach i zaletach, ocenę końcową.
Obrazek

1. Sam kubełek robi bardzo pozytywne wrażenie. Jest nie tylko twardy i mocny ale estetyczny. Jego klamry(zamknięcia) są solidne. Jedynie czasem wypadają przy otwartym ale wystarczy je włożyć na miejsce. Do samego kubełka wchodzi ponad 7,2 litra wody.
2. Koszyki są dobrej jakości. Zrobione zostały dokładnie i solidnie. Jedynie co bym w nich zmienił to rączkę zamiast kłaść na bok wolałbym wysuwać do góry. W modelu e901 mamy 4 koszyki.
3. Głowica bardzo estetyczna, świetnie zrobiona. Dodatkowym plusem są rączki w głowicy do przemieszczania filtra. Jedną z cech budowy są dwa załamania wody pod kątem 90 stopni w budowie głowicy. Jest to niepotrzebne udziwnienie ale na szczęście nie powoduje zmniejszenia przepływu.
4. Wirnik jak na mały kubełek jest dobrych rozmiarów i jego śmigiełka również. Są 3 zamiast 6 jak w starszych modelach ale to normalna zmiana w niejednej firmie.
5. Zawór główny jak to u JBL’a estetyczny i bardzo dobrze wykonany. Jedno co bym zmienił ja to rozdzielił je na osobne zawory. A tak są razem. Węże są zakręcane na zaworze.
6. Węże, wlot, wylot, deszczownica jak u JBL’a wykonana w bardzo dobrej jakości. Dodatkowo warto zaznaczyć, ze wlot i wylot są czarne a to duży plus aby nie rzucały się w oczy w akwarium.

Zalewanie. Wystarczy jedno naciśnięcie pompki zalewającej. Jedyna uwaga za pierwszym razem wymaga to ogromnej siły. Za każdym następnym jest już lekko.

Sposób filtracji. JBL wymyślił sobie inny sposób przepływu wody. Schemat pokazuje przepływ prawidłowy wody brudnej i zmiana w czystą.

Obrazek

Tu natomiast pojawia się największa wada tych filtrów. Niewłaściwe przepływy wody. JBL na całe szczęście przyznał się do niej i próbował temu zaradzić. Do wersji V01 wypuścił uszczelkę na nakładkę na kosze. A od wersji V02 zmienił całą nakładkę. Średnio to uratowało kłopoty z tymi filtrami bo to nadal najczęściej występująca wada. Ale pamiętać musimy że to filtry półki średniej. Poniższy schemat pokazuje dwa najczęstsze błędy przepływu. Pierwszy dolny wynika z wady długości żeberek w kubełku, które powinny kończyć się równo z 3 koszem. Drugi pojawia się z niezabezpieczonego przepływu.

Obrazek

Ocena poziomu hałasu: W mojej ocenie porównując do innych filtrów trzeba przyznać, ze e901 chodzi cicho i jest to jego duża zaleta.

Test zużycia watów: Filtr zużywa 9 wat.

Test aktualnego przepływu i uwagi.
Filtr ma tendencję do nierównego przepływu. Zgłaszaną sprawą przez użytkowników jest spadek niekoniecznie związany z zapychaniem filtra. U mnie przepływ był bardzo dobry i spadał do podawanego przez producenta a więc 380- 450l/h. Na obecny moment po złożeniu na nowo filtr dał wynik 720l/h a to zaskakująco dobry wynik ale ten filtr miewa przepływ ponad miarę podawaną przez producenta. W skrajnych przypadkach niektórym użytkownikom przepływ spadał nawet o 70%. Jednak standardowo powinien utrzymywać się na poziomie 400l/h.

Podsumowanie:
WAT: producent 11w - test 9w
PRZEPŁYW RZECZYWISTY: producent 380-450l/h(informacja zawarta dopiero w instrukcji filtra) - test 720l/h(po złożeniu), 720-450l/h(standardowo)
KULTURA PRACY: dobra, cichy
PLASTIKI: świetnej jakości i wykonania
SPOSÓB FILTRACJI: najczęstsza wada, moim zdaniem niepotrzebne udziwnienie

Czy kupić ten filtr czy nie to już pytanie, które każdy musi sobie zadać sam jednak trzeba podkreślić, ze od momentu wejścia tych filtrów na rynek minęło już kilka lat a filtry poszły do przodu dlatego jest to filtr średniej półki z dobrymi plastikami. Najważniejsze dane zebrałem i przedstawiłem w tym temacie. Mogę Wam jedynie życzyć żebyście bez względu na decyzję dobrze trafili z zakupem.
Użytkownik

Re: JBL e901 - test oraz recenzja

przez Marcin 2016-01-29, 18:14
Tytuł brzmi "...test oraz recenzja". Recenzję widzę przeczytałem, a gdzie test zapowiedziany w tytule?
Użytkownik

Sortuj według