ALTERNATYWNE FORUM AKWARYSTYCZNE


Podziel się swoim akwarystycznym doświadczeniem. Poszerz swoją wiedzę.

Akwarium roślinne LT wg Diany Walstad

Tematy dla których nie został stworzony oddzielny dział na forum.

Akwarium roślinne LT wg Diany Walstad

Avatar użytkownika
przez aquarius 2016-02-19, 18:07
Diana Walstad jest autorką książki "Ecology of the planted aquarium" czyli "Rośliny w akwarium - ekologia roślin wodnych dla akwarystów". Opisała tam swoją metodą zakładania akwarium roślinnego typu Low-tech. Low-tech jak sama nazwa mówi to akwarium niezaawansowane technicznie. W wielkim skrócie to akwarium na bazie ziemi ogrodowej bez nawożenia. Ale to nie jedyne zasady, które tworzą takie akwarium. Aby akwarium LT zakończyło się sukcesem są potrzebne pewne warunki jego funkcjonowania. Ten temat ma za zadanie je przybliżyć.

UWAGA: Znanych jest więcej metod prowadzenia akwarium LT ale poniżej prezentowana jest metoda Diany Walstad.

Jak założyć akwarium LT wg Diany Walstad:
1. Podłoże to po prostu ziemia ogrodowa, doniczkowa bez nawozów. Grubość podłoże ma wahać się od 2 do 4cm. Na to około 2-3cm żwiru, piasku lub bazaltu o granulacjach od 1 do 4mm. Alternatywą dla ziemi ogrodowej jest ziemia z kretowisk.
2. Oświetlenie od 0,25 do 0,5 w/l lub trochę mocniejsze. Najlepsze do tego są świetlówki typu 840 (lub 865), które mogą być wspomagane światłem naturalnym.
3. Woda powinna być lekko twarda o GH>8 ale jeśli ma mniej to dobrze jest grys wapienny do ziemi. Około pół kubka na każde 4l ziemi. Wymieszane z ziemią.
4. Roślin w jak największej ilości. Dobrze jest aby rośliny wyrastały ponad powierzchnię wody aby pozyskały naturalnego CO2.
5. Ryby. Bez przerybienia ale nie mała obsada. Ryby mają stanowić źródło nawozów dla roślin. Zalecane są też ślimaki.
6. Karmienie ryb zaleca się obfitsze niż standardowo ze względu na rośliny.
7. Podmiany wody nawet raz na pół roku ale można to rozłożyć np po 10% co miesiąc ale bez odmulania dna.
8. Filtracja mechaniczna zapewniająca cyrkulację wody po akwarium aby składniki były równomiernie rozprowadzane. Filtracja biologiczna jest niepotrzebna a filtr czyszczony dopiero po zauważeniu spadku jego wydajności.
9. Nawożenia nie ma żadnego. Ani podawania CO2. Podawanie czegokolwiek spowoduje zbyt szybkie pobieranie składników odżywczych z ziemi a po za tym wtedy to już nie jest akwarium LT a już na pewno nie sposób Diany.
10. Setup czyli ułożenie korzeni oraz kamieni nie może być na ziemi. Przygniatając ją tworzy strefy beztlenowe. Dobrym sposobem ich uniknięcia jest niekładzenie jest zaplanowanie setupu tak aby pod korzeniami i kamieniami nie było ziemi lub obok rosły rośliny o dużym systemie korzeniowym. Będą one poruszać ziemię pod kamieniami i ją tym samym natleniać.
11. Glony to jedno z najmniejszych zmartwień. Okazuje się, że przy tak bujnej roślinności i niskim świetle ich pojawienie się jest mało prawdopodobne.

Szybki sposób założenia:
- usyp warstwę ziemi tak aby nie dotykała bocznych szyb, dostęp światła do ziemi może spowodować atak glonów
- nałóż siatkę dla jej przytrzymania
- nasyp warstwę wierzchnia żwiru, piasku itd, nie trzeba od razu wszystkiego
- wsypanie tylko części podłoża ułatwia sadzenie, potem dosyp resztę. Ważne aby roślin było jak najwięcej
- zalej akwarium wodą, jak najbardziej może to być zwykła kranówka
- wymieniaj wodą początkowo nawet codziennie przez dużą ilość składników odżywczych
- światło na początku około 6 godzin, po kilku tygodniach zwiększ do 8

Uwagi końcowe.
Akwarium LT wg Diany Walstad to jedna z alternatyw dzisiejszej akwarystyki choć wiele lat temu były tylko akwaria typu LT i zadowalały wszystkich. Rozwój i ekspansja firm akwarystycznych oraz innych stylów wyparły akwaria LT na pewien okres jednak w ostatnich latach znów zaczynają budzić zaciekawienie. Jeśli ktoś chce spróbować to miłej zabawy. Akwarium jest tanie w założeniu i utrzymaniu choć jak każdy styl ma swoje wady i zalety. Choć głównie chodzi tu o wady i zalety estetyczne.

Uwagi od autora.
Nie jestem fanem typowego LT. Choć mam sentyment do moich pierwszych akwariów z przed 20 lat to chodzę na kompromis między LT i HT. Zakładając akwarium na ziemi lubię dobre światło a co za tym idzie wspomagam akwarium nawozami. Ale to już indywidualne upodobania. Pamiętajcie, że nie istnieje jedyna słuszna droga w akwarystyce i to właśnie czyni ją tak fascynującą. Jeśli chcecie spróbować stylu Diany powodzenia.
Avatar użytkownika
Offline
Użytkownik
Posty
123
Dołączył(a)
2015-01-25, 17:04
Lokalizacja
Piękne Mazury:)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Skocz do